E-kiri: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 3723 baiti ,  6 aasta eest
P
Tühistati kasutaja 2001:2E8:623:0:2:1:0:21 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Anthrax11.
P (Tühistati kasutaja 2001:2E8:623:0:2:1:0:21 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Anthrax11.)
Tänapäeval saadetavatest e-kirjadest on suurem osa [[rämpspost]] (2010. aasta neljandas kvartalis 88,2%).<ref>[http://www.maawg.org/email_metrics_report Messaging Anti-Abuse Working Group (MAAWG) Email Metrics Reports]</ref>
 
== Ülesehitus ==
Mudbox is a software for 3D sculpting and painting which is developed degcdfkegdeegfcc
 
E-kirja arvutite vahel edastatava vormingu ([[kommentaarinõue]] RFC 2822) kohaselt koosnevad e-kirjad ainult tekstimärkidest. Eespool asub kirja [[päis]], selle järel paikneb kirja keha.
 
===Päis===
 
E-kirja päis annab teavet e-kirja teele saatmise aja, liikumisteekonna ning saatja ja saaja kohta.
 
Iga e-kirja päise ridades peaksid sisalduma vähemalt järgmised väljad:
*Kellelt (''From''): saatja e-posti aadress ja soovi korral ka nimi. Enamik e-posti kliente küsib seda kasutajalt vaid korra, ja edaspidi täidab juba ise automaatselt.
*Kellele (''To''): saaja(te) e-posti aadress(id), soovi korral koos nimega. Tähistab peamisi adressaate (keda võib olla mitu); teiseste saajate kohta vaata ''Cc:'' ja ''Bcc:'' allpool.
*Teema (''Subject''): kirja lühikokkuvõte, milles sageli kasutatakse levinud lühendeid ''RE:'' (inglise sõna ''reply'' 'vastus' lühend; tähendab 'vastuseks kirjale') ja ''FWD:'' (inglise sõna ''forward'' 'edasi' lühend; tähistab edasisaadetud kirja).
*Kuupäev (''Date''): kirja saatja kohalik aeg ja kuupäev saatmise hetkel. Enamik e-posti kliente täidab kirja saatmisel selle välja automaatselt.
*Kirja ID (''Message-ID''): automaatselt tekitatud väli; kasutatakse selleks, et vältida sama kirja mitmekordset saatmist ja ühtlasi, et märkida vastuses (väljas In-Reply-To:), mis kirjale vastusega on tegemist.
 
Ülejäänud sagedamini kasutatavad päiseväljad:
*Koopia ''Cc'': kirja koopia saajad (''Cc'' on lühend ingliskeelsest väljendist ''Carbon copy''). Enamik e-posti kliente eristab saajaid ja koopia saajaid kirja kuvamisel.
*Pimekoopia ''Bcc'': kirja saajad, keda teised saajad ei näe (''Bcc'' on lühend ingliskeelsest väljendist ''Blind carbon copy'').
*Formaat ''Content-Type'': e-kirja tüüp, tavaliselt [[MIME]].
*Vahendajad (''Received''): e-kirja edastanud [[server]]ite tekitatud teave.
*Vastuseks kirjale (''In-Reply-To''): kirja ID ehk [[identifikaator]] (''Message-ID''), mille vastus käesolev kiri on.
*Vastuse aadress (''Reply-To:''): e-kirja aadress, kellele saata vastused.
 
===Keha===
 
E-kirja keha on päisest eraldatud tühja reaga ja sisaldab edastatavat kirja ühes või mitmes osas.
 
RFC 2822 lõike 2.3 kohaselt tohivad e-kirja kehas olla ainult [[ASCII]] märgid. Teistsugused märgid või andmed tuleb eelnevalt [[kodeerimine|kodeerida]]. Kodeerimist reguleerivad kommentaarinõuded [[RFC 2045]] ja [[base64]]). Tänapäeva [[e-posti klient|e-posti kliendid]] kodeerivad teksti ja [[manus]]ed vajaduse korral automaatselt.
 
Peale tavalise teksti saadetakse osalt ka [[hüpertekst]]i, kas tahtmatult, e-posti kliendi algatusel, või meelega, et osa teksti esile tõsta. Ent paljud vastuvõtjad hüperteksti vastu ei võta, sest see tekitab [[JavaScript]]i või muude ressursside kasutamise tõttu turvalisusriski. Peale selle sõltub hüpertekstikoodi tõlgendus oluliselt vastuvõtja programmidest ja seadetest, mistõttu efektid ja vormingud võtavad sageli teistsuguse kuju kui saatja oli ette näinud.
 
==== E-posti aadress ====
E-posti aadress on sümbolite järjend, mis identifitseerib e-kirja saajat ja määrab sellega ära, kellele kiri edastada. [[SMTP]]-protokolli kohaselt koosneb internetis kasutatav e-posti aadress kahest osast: kasutajaosast ja domeeniosast. Nende kahe osa vahel on märk [[@]]. Näiteks e-posti aadressis <tt>info@wikipedia.org</tt> on <tt>wikipedia.org</tt> domeeniosa, <tt>info</tt> kasutajaosa. Teised edastusmehhanismid, näiteks [[UUCP]] ja [[X.400]], kasutavad teistsugust aadressisüntaksit.
 
==== Manused ====
Manus on fail, mis saadetakse kirja keha koosseisus. Seda võimaldab MIME-protokoll, mis reguleerib kirja keha alajaotusi ja faili kodeerimist. Manused võivad sisaldada [[arvutiviirus]]i, mistõttu tuleb nende avamisega olla ettevaatlik.
 
== Vaata ka ==
710

muudatust

Navigeerimismenüü