Erinevus lehekülje "Docta ignorantia" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P (Robot: muudetud 1 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata)
P
 
{{Pealkiri kaldkirjas}}
'''''Docta ignorantia''''' (sõna-sõnalt 'õpetatud teadmatus') on mõistmise ([[ratsionaalsus]]e) teatud piiranguidpiire ületav [[teadmine]], eriti [[Jumal]]a kohta. See on kirgastatud, tark, teadev mitteteadmine. Väljendit on tänapäeva keeltesse tõlgitud ka "teadvaks mitteteadmiseks", "teadmiseks mitteteadmisest", "mitteteadmise teaduseks", "teaduslikuks mitteteadmiseks". SedaMõisteühendi seostataksevõttis eelkõigekasutusele [[Nicolaus Cusanus]]ega, kes esimesena kasutab seda korduvalt.
 
Mõiste algkujualgmõte pärineb [[Sokrates]]elt ("tean, et ma midagi ei tea").
 
Selle väljendi võttis kasutusele [[Augustinus]], kes ütleb: "''Est ergo in nobis quaedam, ut dicam, docta ignorantia, sed docta spiritu dei, qui adiuvat infirmitatem nostram''". ("Niisiis on meis mingi nii-öelda õpetatud mitteteadmine, kuid õpetatud Jumala Vaimu poolt, kes aitab meie nõtrust.") (''[[Epistula ad Probam]]'' 130, ''c''. 15, § 28).
Selle väljendi võttis kasutusele [[Augustinus]], kes ütleb:
"''Est ergo in nobis quaedam, ut dicam, docta ignorantia, sed docta spiritu dei, qui adiuvat infirmitatem nostram''". ("Niisiis on meis mingi nii-öelda õpetatud mitteteadmine, kuid õpetatud Jumala Vaimu poolt, kes aitab meie nõtrust.") (''[[Epistula ad Probam]]'' 130, ''c''. 15, § 28).
 
[[Pseudo-Dionysius Areopagita]] kasutab väljendit ''agnōstōs anatathēti'' ("[[Müstilisest teoloogiast]]", ptk 1, § 1).
3472

muudatust

Navigeerimismenüü