563
muudatust
P (robot kustutas: en:Semiotics of the structure (deleted)) |
(värskendus I) |
||
{{toimeta}}
'''Struktuurisemiootika''' ([[inglise keel]]es ''semiotics of the structure'') on uurimissuund [[graafiteooria]] ja [[semiootika]] piirimail. See kujutab endast praktilist moodust [[struktuur]]i ja selle omaduste semiootiliseks modelleerimiseks ([[inglise keel]]es ka ''computational semiotic'') <ref>
Graafe on mitmesuguste kaudsete [[invariant]]ide ([[polünoom]]ide, [[spekter|spektrite jt) baasil esitatud nö [[graafi kanooniline esitus|kanoonilisel kujul]] <ref> Y. Gurevich. ''From Invariants to Canonization''. – The Bull. of Euro. Assoc. for Comp. Sci., No. 63, 1997 </ref>. Paraku ei sisalda niisugused esitused teavet [[graafi struktuur]]i ja selle [[graafi sümmeetria|sümmeetriaomaduste]] kohta. Graafi esitamisel tema [[automorfismide rühm]]a põhjal tekib keerukama struktuuri puhul palju küsitavusi.
Struktuuri all mõistetakse siin selle üldist, abstraktset tähendust kui elementidevahelist seostust või organiseerimisvormi <ref>Schmidt, Henrik, 1991. Philosophisches Wörterbuch. Stuttgard. ISBN 5250017940</ref> <ref>Новая философская энциклопедия. 2001, Москва. ISBN 9785244011159</ref>. Struktuuri semiootika on üks paljudest objekt-orienteeritud semiootikatest <ref>Nöth, Winfried, 1990. Handbook of Semiotics. Indianapolis. ISBN 9780253209597</ref>.▼
==
[[Pilt:Rubik's cube.svg|thumb|Näide 1. Rubiku kuubik kui
▲Struktuuri all mõistetakse siin selle üldist, abstraktset tähendust kui elementidevahelist seostust või organiseerimisvormi <ref>Schmidt, Henrik, 1991. Philosophisches Wörterbuch. Stuttgard. ISBN 5250017940</ref> <ref>Новая философская энциклопедия. 2001, Москва. ISBN 9785244011159</ref>.
Kommentaarid Rubiku kuubiku elementide kohta:
▲[[Pilt:Rubik's cube.svg|thumb|Rubiku kuubik kui elementide positsioone (struktuuri) säilitav süsteem]]
a) Rubiku kuubiku igal tahul on üks element ''keskel'', neli elementi ''servades'' ja neli elementi ''nurkades''.
b) Kihti pöörates elementide "positsioonid" ei muutu, need jäävad ''invariantseks''.
c) Seega moodustavad kuubiku 6 elementi '''''„keskpositsiooni“''''', 24 elementi '''''„nurkpositsiooni“''''' ja 24 elementi '''''„servpositsiooni“'''''.
d) Rubiku kuubik on esitatav struktuuri säilitava graafina millel on '''''kolm tipupositsiooni'''''.
e) Elementide "positsioonid" langevad kokku ''rühma AutG orbiitidega''.
== Lähteprintsiip ==
▲Süsteemi, struktuuri ja positsiooni mõisted on lihtsalt ja piltlikult selgitatavad [[Rubiku kuubik]]u põhjal.
Lähtugem hüpoteetilisest kuid töötavast põhimõttest, graafi ''G'' struktuur ''S'' on identifitseeritav (mõõdetav) tribuut, <math>\,S=\mathfrak{F}(G)</math>, ning on modelleeritav tema „elementaarosakeste“, st tipupaaride identifitseerimise ehk märgistamise teel <ref> John-Tagore Tevet, 1990. ''Interpretations on some Graph Theoretical Problems'', Estonian Acad. of Sciences. </ref>.
==Teostus==
Struktuuri uurimine tähendab selle mudeli '''''S''''' uurimist. Erinevate struktuuride arv võrdub mitteisomorfsete graafide arvuga. Struktuuride
Kommentaarid näitele 2: a) Erinevad graafid omavad siin ''ekvivalentseid
''Struktuurne ekvivalentsus'' on isomorfism tipupaari orbiitide tasemel. See on tuvastav vastavate mudelite lihtsa võrdlemise teel. Erinevate struktuuride arv võrdub graafide erinevate [[isomorfismiklass]]ide arvuga. Semiootiline mudel '''''S''''' esitab selle klassi graafide ühist struktuuri. Graafide isomorfismi tuvastamine ei tähenda veel struktuuri tuvastamist, see kujutab endast vaid nende [[ekvivalentsus]]e kindlaksmääramist.
Struktuuri
Igale tipupaari orbiidile (positsioonile) vastab üks '''''positsioonistruktuur'''''. Selle moodustavad orbiiti kuuluvad tipupaarid ning see kujutab endast vahendit struktuuri nö varjatud külgede uurimiseks. Näiteks, on selgunud, et Folkmani graafi üheks positsioonistruktuuriks on Peterseni graaf, jne.
== Arendus ==
Igale tipupaari orbiidile (positsioonile) vastab ka üks '''''naaberstruktuur''''', mis saadakse serva eemaldamisel või lisamisel orbiiti kuuluva tipupaari vahele. Need moodustavad ''n-'' tipuliste '''''struktuuride konstruktiivse süsteemi''''' <ref>Tevet, John-Tagore, 2007. System analysis of the graphs. Tallinn, online: (http://tallinn.ester.ee/record=b2297694~S1*est )</ref>. See on seotud [[Ulami hüpotees]]i ehk '''''rekonstruktsiooniprobleemiga'''''.
|
muudatust