Notepad: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P kat
Resümee puudub
2. rida: 2. rida:


== Omadused ==
== Omadused ==
Notepad võimaldab kirjutada [[lihttekst]]is dokumente. Vaikimisi on salvestatava faili [[failinime laiend|nimelaiend]] '''.txt'''. Kuna aga Notepad toetab ainult [[lihttekst]]i, siis saab Notepad'i kasutades kirjutada ka [[HTML]], [[XML]] või mistahes muid [[fail]]e. Notepad ei lisa omalt poolt segavaid mittekuvatavaid [[märgis]]eid.


Notepad võimaldab kirjutada [[lihttekst]]is dokumente. Vaikimisi on salvestatava faili [[failinime laiend|nimelaiend]] .txt. Kuna aga Notepad toetab ainult lihtteksti, siis saab Notepadi kasutades kirjutada ka [[HTML]]-, [[XML]]- või mistahes muid [[fail]]e. Notepad ei lisa omalt poolt segavaid mittekuvatavaid [[märgis]]eid.
Notepad ei võimalda kasutada erinevaid [[kirjastiil]]e, tekstivärve, vormindust ja muud taolist. Isegi paks, kursiivis ja allajoonitud kiri on Notepad'is võimatu, rääkimata teksti paremale, vasakule või keskele [[joondamine|joondamisest]].


Notepad ei võimalda kasutada erinevaid [[kirjastiil]]e, tekstivärve, vormindust ja muud taolist. Isegi paks, [[kursiiv]]is ja allajoonitud kiri on Notepadis võimatud, rääkimata teksti paremale, vasakule või keskele [[joondamine|joondamisest]].
Notepad ei kuva õigesti [[Macintosh|Mac'i]] ja [[UNIX]]i stiilis tekstidokumentide reavahetust.


Notepad ei kuva õigesti [[Macintosh|Maci]] ja [[UNIX]]i stiilis tekstidokumentide reavahetust.
Notepad'is kirjutatud [[fail]]e saab salvestada [[Unicode]], [[ANSI]], [[UTF-8]] ja ''Unicode big endian'' vormingus.<ref>[http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/win_notepad_whatis_intro.mspx?mfr=true Microsoft Windows XP - Notepad overview]</ref>


Notepadis kirjutatud faile saab salvestada [[Unicode]], [[ANSI]], [[UTF-8]] ja ''Unicode big endian'' vormingus. <ref>[http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/win_notepad_whatis_intro.mspx?mfr=true Microsoft Windows XP - Notepad overview]</ref>
Notepad võimaldab sisestada automaatselt süsteemiaega ("kellaaeg kuupäev") kujul '''hh:mm dd:MM:YYYY''', kus '''hh''' tähistab tunde, '''mm''' minuteid, '''dd''' kuupäeva, '''MM''' kuud ja '''YYYY''' aastat.


Notepad võimaldab sisestada automaatselt süsteemiaega ("kellaaeg kuupäev") kujul hh:mm dd:MM:YYYY, kus hh tähistab tunde, mm minuteid, dd kuupäeva, MM kuud ja YYYY aastat.
Notepad toetab lihtsamaid [[lihttekst]]iga tehavaid tegevusi nagu lõikamine, kopeerimine, kleepimine, kustutamine, otsimine, asendamine, tekstis teatud kohani liikumine ja kogu teksti aktiivseks tegemine. Samuti on võimalik viimase tegevuse tagasivõtmine ehk ''undo'', kuid puuduseks on see, et tagasi saab võtta ainult kõige viimase tegevuse ja mitte rohkem.


Notepad toetab lihtsamaid lihttekstiga tehavaid tegevusi nagu lõikamine, kopeerimine, kleepimine, kustutamine, otsimine, asendamine, tekstis teatud kohani liikumine ja kogu teksti aktiivseks tegemine. Samuti on võimalik viimase tegevuse tagasivõtmine (''undo''), kuid puuduseks on see, et tagasi saab võtta ainult kõige viimase tegevuse ja mitte rohkem.
== Notepad'i käivitamine ==
Selleks, et Notepad'i avada, piisab sellest, kui '''Start'''-menüüs valida '''Run''' ja trükkida avanenud dialoogiaknas "notepad". Selle tulemusel käivitatakse '''notepad.exe'''.<ref>[http://www.computerhope.com/jargon/n/notepad.htm Computer Hope]</ref>


== Notepadi käivitamine ==
Pisut keerulisem moodus on Notepad'i '''Start'''-menüüst üles otsimine. Notepad peaks asuma "''Accessories''" kaustas.

Selleks, et Notepadi avada, piisab sellest, kui Start-[[menüü]]s valida Run ja sisestada avanenud dialoogiaknasse "notepad". Selle tulemusel käivitatakse notepad.exe. <ref>[http://www.computerhope.com/jargon/n/notepad.htm Computer Hope]</ref>

Pisut keerulisem moodus on Notepadi Start-menüüst üles otsimine. Notepad peaks asuma kaustas "''Accessories''".


== Lehekülje eelhäälestus ==
== Lehekülje eelhäälestus ==
Notepad võimaldab valida lehekülje suurust (näiteks [[A4]], A3, B1, B2, ...), seada lehekülge kas horisontaalses või vertikaalses suunad ning valida sobivad äärised. Samuti saab otsustada, mida kirjutada [[päis]]esse ning [[jalus]]esse. [[Vaikimisi]] on [[päis]]es failinimi ning [[jalus]]es leheküljenumber koos märksõnaga "''Page''" (ingl. k lehekülg).


Notepad võimaldab valida lehekülje suurust (näiteks [[A4]], A3, B1, B2), seada lehekülge kas horisontaalseks või vertikaalseks ning valida sobivad [[ääris]]ed, samuti otsustada, mida kirjutada [[päis]]esse ja [[jalus]]esse. [[Vaikimisi]] on päises failinimi ja jaluses leheküljenumber koos märksõnaga "''Page''" (ingl. k 'lehekülg').
Võimalikud [[makrod]], mida [[päis]]es ja [[jalus]]es kasutada on järgmised<ref>[http://www.worldstart.com/tips/tips.php/1421 Printing from Notepad]</ref>:

Võimalikud [[makro]]d, mida päises ja jaluses kasutada saab, on järgmised <ref>[http://www.worldstart.com/tips/tips.php/1421 Printing from Notepad]</ref>:
* '''&f''' - failinimi (kui pole salvestatud, siis kuvatakse "''Untitled''")
* '''&f''' - failinimi (kui pole salvestatud, siis kuvatakse "''Untitled''")
* '''&d''' - kuupäev
* '''&d''' - kuupäev
32. rida: 35. rida:
* '''&r''' - joondab paremale
* '''&r''' - joondab paremale


Näiteks [[kood]] '''&l &d &r Mina''' paigutab vasakusse serva kuupäeva ja paremasse märksõna "Mina".
Näiteks kood '''&l &d &r Mina''' paigutab vasakusse serva kuupäeva ja paremasse märksõna "Mina".

== Notepadi isikupärastamine ==


Notepad toetab teatud määral isikupära. Nimelt saab muuta tekstiredaktoris kuvatava kirja stiili. Siiski tuleb tähele panna, et muutused on seotud tekstiredaktori enda ja mitte konkreetse tekstifailiga.
== Notepad'i isikupärastamine ==
Notepad toetab teatud määral ka isikupära. Nimelt on võimalik muuta [[tekstiredaktor]]is kuvatava [[kirjastiil|kirja stiili]]. Siiski tuleb tähele panna, et muutused on seotud [[tekstiredaktor]]i enda ja mitte konkreetse teksti[[failiga]].


Selleks, et Notepad'i veidi isikupärastada, tuleb valida "''Format''" menüüst "''Font''". Avanenud dialoogiaknas saab valida Notepad'is kuvatava teksti [[kirjastiil]]i, paksu kirja, [[kursiiv]]i ja kirjasuurust.
Selleks, et Notepadi veidi isikupärastada, tuleb valida "''Format''"-menüüst "''Font''". Avanenud dialoogiaknas saab valida Notepadis kuvatava teksti kirjastiili, paksu kirja, kursiivi ja kirjasuurust.


== Vaata ka ==
== Vaata ka ==

Redaktsioon: 14. aprill 2010, kell 00:58

Notepad on lihtne tekstiredaktor, mis on vaikimisi kaasas Microsoft Windows operatsioonisüsteemidega.[1]

Omadused

Notepad võimaldab kirjutada lihttekstis dokumente. Vaikimisi on salvestatava faili nimelaiend .txt. Kuna aga Notepad toetab ainult lihtteksti, siis saab Notepadi kasutades kirjutada ka HTML-, XML- või mistahes muid faile. Notepad ei lisa omalt poolt segavaid mittekuvatavaid märgiseid.

Notepad ei võimalda kasutada erinevaid kirjastiile, tekstivärve, vormindust ja muud taolist. Isegi paks, kursiivis ja allajoonitud kiri on Notepadis võimatud, rääkimata teksti paremale, vasakule või keskele joondamisest.

Notepad ei kuva õigesti Maci ja UNIXi stiilis tekstidokumentide reavahetust.

Notepadis kirjutatud faile saab salvestada Unicode, ANSI, UTF-8 ja Unicode big endian vormingus. [2]

Notepad võimaldab sisestada automaatselt süsteemiaega ("kellaaeg kuupäev") kujul hh:mm dd:MM:YYYY, kus hh tähistab tunde, mm minuteid, dd kuupäeva, MM kuud ja YYYY aastat.

Notepad toetab lihtsamaid lihttekstiga tehavaid tegevusi nagu lõikamine, kopeerimine, kleepimine, kustutamine, otsimine, asendamine, tekstis teatud kohani liikumine ja kogu teksti aktiivseks tegemine. Samuti on võimalik viimase tegevuse tagasivõtmine (undo), kuid puuduseks on see, et tagasi saab võtta ainult kõige viimase tegevuse ja mitte rohkem.

Notepadi käivitamine

Selleks, et Notepadi avada, piisab sellest, kui Start-menüüs valida Run ja sisestada avanenud dialoogiaknasse "notepad". Selle tulemusel käivitatakse notepad.exe. [3]

Pisut keerulisem moodus on Notepadi Start-menüüst üles otsimine. Notepad peaks asuma kaustas "Accessories".

Lehekülje eelhäälestus

Notepad võimaldab valida lehekülje suurust (näiteks A4, A3, B1, B2), seada lehekülge kas horisontaalseks või vertikaalseks ning valida sobivad äärised, samuti otsustada, mida kirjutada päisesse ja jalusesse. Vaikimisi on päises failinimi ja jaluses leheküljenumber koos märksõnaga "Page" (ingl. k 'lehekülg').

Võimalikud makrod, mida päises ja jaluses kasutada saab, on järgmised [4]:

  • &f - failinimi (kui pole salvestatud, siis kuvatakse "Untitled")
  • &d - kuupäev
  • &t - kellaaeg (arvuti kella järgi)
  • &p - leheküljenumber
  • && - kuvab ampersandi
  • &l - joondab vasakule
  • &c - joondab keskele
  • &r - joondab paremale

Näiteks kood &l &d &r Mina paigutab vasakusse serva kuupäeva ja paremasse märksõna "Mina".

Notepadi isikupärastamine

Notepad toetab teatud määral isikupära. Nimelt saab muuta tekstiredaktoris kuvatava kirja stiili. Siiski tuleb tähele panna, et muutused on seotud tekstiredaktori enda ja mitte konkreetse tekstifailiga.

Selleks, et Notepadi veidi isikupärastada, tuleb valida "Format"-menüüst "Font". Avanenud dialoogiaknas saab valida Notepadis kuvatava teksti kirjastiili, paksu kirja, kursiivi ja kirjasuurust.

Vaata ka

Viited