Aatomimudel: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1245 baiti ,  12 aasta eest
(Uus lehekülg: ''''Aatomimudel''' on atomistikas või uusaegses keemias või füüsikas kasutatav aatomi mudel. ==Aatomimudeleid== ===Demokritose atomistika=== Demokritos ...')
 
==Aatomimudeleid==
===Demokritose atomistika===
[[Demokritos]] (umbes 400 eKr) postuleeris, et on olemas mitmesuguse kujuga tahked massiivsed jagamatud osakesed (aatomid). Nad võivad olla ümmargused, millesiledad, ebakorrapärased, kõverad jne; nad erinevad ainult kujult. Nende erinevatest kombinatsioonidest moodustuvad meile tuntud ainedkehad. Kehade erinevus sõltub aatomite erinevusest ning nende vastastikusest asendist.
 
===Daltoni mudel===
[[John Dalton]] avaldas [[1808]] raamatu "[[A New System of Chemical Philosophy]]", milles ta esitas hüpoteesi, et igale [[keemiline element|keemilisele elemendile]] vastab jagamatu osake (aatom). Eri elementide aatomid erinevad [[mass]]i poolest. Ühe elemendi aatomid on ühesuguse suuruse ja massiga. Eri [[Keemiline aine|keemilistes ainetes]] on aatomid omavahel ühendatud; [[keemiline reaktsioon|keemiliste reaktsioonide]] käigus muutub selle ühenduse viis. Keemilised protsessid ei saa aatomeid tekitada ega purustada.
 
===Dünamiidimudel===
{{vaata|Dünamiidimudel}}
[[Philip Lenard]]i [[dünamiidimudel]]i ([[1903]]) järgi koosnevad aatomid suurelt jaolt tühjast ruumist pöörlevate elektriliste [[dipool]]ide (dünamiidide) vahel.
 
===Thomsoni aatomimudel===
{{vaata|Thomsoni aatomimudel}}
[[Joseph John Thomson]]i välja töötatud [[Thomsoni aatomimudel]]i (1903) järgi koosneb aatom ühtlaselt jaotunud positiivsest [[elektrilaeng]]ust ja negatiivse elektrilaenguga [[elektron]]idest, mis selles liiguvad.
 
{{pooleli}}

Navigeerimismenüü