Rektifikatsioonikolonn: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
Resümee puudub
PResümee puudub
[[ImagePilt:Tray Distillation Tower.PNG|frame|rightthumb|Tööstuslik rektifikatsioonikolonn–taldrikkolonn]]
'''Rektifikatsioonikolonn''' (nimetatakse ka [[destillatsioonikolonn]]) on seade vedelate segude lahutamiseks [[rektifikatsioon]]i teel. Rektifikatsioonikolonn võib olla taldrik-, täidis-, kelme- jm kolonn, kus toimub auru ja vedeliku vaheline soojus- ja massivahetus. Rektifikatsioonikolonni ülaosast väljuv aur kondenseerub [[jahuti]]s; see on rikastunud kergemini lenduvast komponendist. Põhiosa sellest kondensaadist juhitakse [[flegma]]na tagasi rektifikatsioonikolonni ülaossa ja väiksem osa võetakse välja kui saadus. Rektifikatsioonikolonni allosast (kuubist) eraldatakse vähem lenduva komponendiga rikastunud saadus (rektifikatsioonijääk ehk '''kuubijääk''', ''distillation residue'').
 
Tööstuslike seadmete juurde kuuluvad enamasti '''taldrikkolonnid''', mille põhimõtteline ehitus on kujutatud joonisel. Taldrikkolonnides on vaheseinad, nn. taldrikud, milledel sunnitakse auru barboteeruma (mulistama) läbi vedeliku kihi. Igal taldrikul toimub lihtdestillatsioon. Mida rohkem on kolonnis taldrikuid, seda suurem on ta lahutusvõime. Tegelikult iseloomustatakse kolonni [[teoreetiline taldrik|teoreetiliste taldrikute]] arvuga (TT), kus on arvestatud lisaks taldrikute arvule ka nende kasutegurit.
 
Mitmekomponendiliste segude pidevaks rektifitseerimiseks kasutatakse tööstuses mitmest rektifikatsioonikolonnist koosnevaid süsteeme.
 
 
==Vaata ka==
*[[Flegma]]
 
[[Kategooria:KeemiaDestillatsioon]]
 
[[de:Rektifikationskolonne]]

Navigeerimismenüü