Erinevus lehekülje "Aatomorbitaal" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
[[Image:Electron orbitals.svg|right|thumb|450px| [[Elektron]]i aatom- and [[molekulaarorbitaal]]id. Orbitaalide kaart ('''vasakul''') on reastatud energia suurenemise järgi (vaata [[Madelungi reegel]]). ''Märkus: Aatomorbitaalid on kolme [[muutuja]] [[funktsioon]]id (kaks nurka ja kaugus [[aatomituum|tuumast]] (r)). Need pildid kujutavad enam-vähem tõepäraselt orbitaali kaldenurka, kuid ei näita siiski täpset orbitaali kuju tervikuna.'']]
'''Aatomorbitaal''' on [[lainefunktsioon]], mis iseloomustab [[elektron]]i lainelaadset käitumist [[aatom]]is.
 
'''Aatomorbitaal''' on matemaatiline [[lainefunktsioon]], mis iseloomustab [[elektron]]i lainelaadset käitumist [[aatom]]is. Selle funktsiooni lahendamisel saab teada tõenäosuse, millega elektron võib asuda mingis konkreetses punktis aatomi ümber (see väide ei ole 100% korrektne, kuna mõningatel aatomorbitaalidel olevad elektronid võivad teatud (väikese!) tõenäosusega paikneda ka tuuma sees). Täpsemalt öeldes on aatomorbitaalid üksikute elektronide võimalikud [[kvantolek]]ud aatomi [[elektronkate|elektronkattes]], mis on määratud elektroni lainefunktsiooniga.
 
Idee, et elektronid liiguvad orbiidilaadsetel [[trajektoor]]idel aatomi sees, pakuti esmakordselt välja aastal 1904. Aastatel 1913 kuni 1926 arvati, et elektronid aatomis liiguvad ümber [[aatomituum|tuuma]] nagu [[planeet|planeedid]] ümber [[päike]]se. Püüd selgitada elektronide käitumist nende "orbiidil" suunas teadlasi [[kvantmehaanika]] seaduspärasuste avastamisele.
 
Kvantmehaanika reeglite kohaselt kirjeldab aatomorbitaali elektroni lainefunktsioon ruumis ning see on määratud elektroni [[kvantarv]]udega (n), (l) ja (m). Kõige olulisemad elektroni kvantarvud on [[elektroni peakvantarv]] (n) ja [[asimuudi kvantarv]] (l), mis määravad ära orbitaali kauguse aatomituumast ([[elektronkiht|elektronkihi]]) ja orbitaali kuju ([[alamelektronkiht|alamelektronkihi]]). Seega räägitakse mõnikord aatomorbitaalidest ainult nende kahe kvantarvu mõistes (Selleks, et teada elektroni täpset aatomorbitaali (kvantolekut), tuleb lisaks arvesse võtta ka [[magnetiline kvantarv]] (m) ja elektroni [[spinn]]). Kuna elektroni ei saa võrrelda tahke kehaga (nagu planeet), kuna tal on lisaks osakese omadustele ka lainelised omadused, siis asendati elektroni jaoks sõna ''orbiit'' sõnaga ''orbitaal''.
 
Orbitaalide (alamkihtide) nimed (s, p, d, f, g, h,...) on saadud nende [[aatomspekter|spektrijoontest]]: '''s'''harp (terav), '''p'''rincipal (põhiline), '''d'''iffuse (hajunud), ja '''f'''undamental (fundamentaalne) ning ülejäänud on juba nimetatud tähestiku järjekorras. Mõnikord on kasutatud ka [[mnemoonik]]uid '''s'''fääriline ja '''p'''erifeerne.
 
==Vaata ka==
*[[MolekuliorbitaalMolekulaarorbitaal]]
 
[[Kategooria:Aatomifüüsika]]
417

muudatust

Navigeerimismenüü