Enn Mellikov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Enn Mellikov (1. aprill 1945 Pärnu23. juuli 2018) oli eesti tehnikateadlane, Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

1963. aastal lõpetas ta Pärnu 4. Keskkooli ja 1968 Tallinna Polütehnilise Instituudi elektroonika erimaterjalide tehnoloogia alal. 1977. aastal kaitses Uurali Riikliku Ülikooli juures kandidaaditöö teemal "Kaadmiumsulfiidi pulbrite rekristallisatsiooniprotsessi uuringud". Doktoritöö teemal "Optoelektroonika seadised A2B6 materjalide baasil" kaitses ta 1988 NSVL TA Uraali Filiaali Tahke Keha Keemia Instituudi juures. Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks valiti Enn Mellikov 2003. aastal materjalitehnoloogia alal.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Enn Mellikov on alates 1968. aastast on töötanud Tallinna Polütehnilises Instituudis / Tallinna Tehnikaülikoolis (TTÜ) vaneminseneri, vanemteaduri, optoelektroonika materjalide laboratooriumi juhataja, pooljuhtmaterjalide tehnoloogia aseprofessori ja õppetooli juhataja ametikohtadel. Aastast 1997 on Enn Mellikov pooljuhtmaterjalide tehnoloogia professor ja õppetooli juhataja ja aastast 2003 TTÜ materjaliteaduse instituudi direktor.

Teadustegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Kogu Enn Mellikovi teadustegevus on seotud materjaliteadusega. Tema uuringud on suunatud uute päikeseenergiat elektrienergiaks muundavate materjalide väljatöötamisele ja arendamisele. Enn Mellikovi labor on ainus maailmas, mis uurib päikeseenergia muundamise materjalina päikesepaneelides pulbrilisi materjale. Väljatöötatud tehnoloogia eeliseks on protsessi odavus ja materjali paneelialusele konstruktsioonile kandmise lihtsus ning see erineb oluliselt senirakendatavatest kohmakatest ja kallitest tehnoloogiatest. Loodud tehnoloogiad ja lahendused on kaitstud enam kui 60 patendiga. 2007. aastal alustas Enn Mellikovi juhtimisel Põhjamaade päikeseenergeetika tippkeskus.

Tunnustatud teadlase, suurepärase organisaatori ja noorteadlaste järelkasvu eest hoolitsejana on Enn Mellikov olnud paljude konverentside rahvusvaheliste programmkomiteede liige ja aseesimees, Eesti esindaja rahvusvahelistes organisatsioonides, rahvusvaheliste ja riiklike teadusprojektide vastutav täitja ja juhtkomiteede liige. Ta on Eesti TA juhatuse, sihtasutuse Eesti Teadusfond nõukogu ja Riigi teaduspreemiate komisjoni liige. Tema juhendamisel on kaitstud kümme magistri- ja doktoritööd.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]