Endrik Üksvärav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Dirigent ja laulja Endrik Üksvärav. Foto: Egert Kamenik

Endrik Üksvärav (sündinud 9. novembril 1980[1] Lihulas) on eesti dirigent ja laulja.

Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja dirigeerimisklass) ning omandanud samal erialal ka magistrikraadi (2011, Hirvo Surva dirigeerimisklass). Õppinud lisaks trompetit (Aavo Ots) ja metsasarve (professor Kalervo Kulmala).

Endrik Üksvärav on juhatanud mitut puhkpilliorkestrit, kammerorkestrit ja kammerkoore. 2010. aasta sügisel pani ta aluse kammerkoorile Collegium Musicale.

Endrik Üksvärav on osalenud Neeme Järvi, Paavo Järvi, Jorma Panula, Eri Klasi, Anders Eby ja Ervin Ortneri meistriklassides. Samuti on ta mitmel korral osalenud tunnustatud barokilaulja Peter Kooij (Holland) juhendatud Bachi laulmise meistrikursustel. 2012. aastal alustas Endrik Üksvärav õpinguid Haagi Kuninglikus Konservatooriumis vanamuusika laulu erialal (õpetajateks Peter Kooij, Michael Chance, Jill Feldmann ja Maria Acda-Maas) ning jätkas 2014. aastal magistriõppes.

Eesti Kooriühing on tunnustanud Endrik Üksväravat aasta noore dirigendi 2011 auhinnaga. Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital on talle andnud tulemusliku solisti- ja dirigenditegevuse ning Pühalepa Muusikafestivali algatamise eest 2012. aastal aastaauhinna ning Eesti Kultuuriministeerium noore kultuuritegelase stipendiumi.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Endrik Üksvärav Eesti Muusika Infokeskus