Mine sisu juurde

Elizabeth Anne Matisoo-Smith

Allikas: Vikipeedia
Elizabeth Anne Matisoo-Smith
Sünniaeg 1963
Hawaii osariik
Haridus filosoofiadoktor
Alma mater
Koduleht http://www.otago.ac.nz/genetics/staff/members/otago043463.html

Elizabeth Anne Matisoo-Smith (ka Lisa Matisoo-Smith; sündinud 1963 Hawaiil) on eesti päritolu Uus-Meremaa bioantropoloog, kelle peamiseks uurimistööks on DNA-analüüside põhjal välja selgitada Vaikset ookeani ületanud inimeste päritolu ja liikumisteed. Ajaloo rekonstrueerimisel kasutab ta tänapäeva ja iidsete populatsioonide DNA-d ning arheoloogilisi ja lingvistilisi tõendeid.

Matisoo-Smith on Vaikse ookeani rannikult leitud leidude põhjal kirjutanud teadusartikleid sellest, milliseid alasid koloniseerisid ookeani ületanud rahvad ja milline oli inimeste kaasa toodud loomade ja taimede mõju keskkonnale Lõuna-Ameerikas. Ta kaitses doktoriväitekirja antropoloogias 1997. aastal Aucklandi ülikoolis ja sai doktorikraadi. Pärast seda on töötanud õppejõuna Aucklandis. 2009. aastast töötab Matisoo-Smith antropoloogia professorina Otago ülikoolis Uus-Meremaal. Ta on uurinud ka Vaikse ookeani piirkonna inimpopulatsioonide suhteid, nende läbikäimist ja segunemist ning eri populatsioonide tekkimist tänapäevastes piirkondades Paapua Uus-Guineast Uus-Meremaani.

Elizabeth Anne Matisoo on sündinud Hawaiil, kuid isalt saadud perekonnanimi Matisoo on pärit Eestist. Tema isa on sündinud Eestis ja teeninud USA mereväes, tema tööst tingitult on pere elanud peale Hawaii saarte ka USA California osariigis ja Jaapanis.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]