Mine sisu juurde

Eesti Rahvusraamatukogu galeriid

Allikas: Vikipeedia

Eesti Rahvusraamatukogu galeriides tutvustatakse pikaajalise traditsioonina Eesti Rahvusraamatukogu kogusid, Eesti kultuuripärandit ja väliskultuuri. Galeriide tegevust koordineerib Eesti Rahvusraamatukogu näituste osakond, mis asutati 1. mail 1994.[1]

Galeriid rahvusraamatukogu Tõnismäe hoones on rekonstrueerimise tõttu ajutiselt suletud. Uuenenud ekspositsioonid avatakse koos hoone taasavamisega 2027. aastal.

Eesti Rahvusraamatukogu Tõnismäe hoone eri korrustel paiknesid seitse galeriid[2], mis lõid võimalused mitmesuguste näituste eksponeerimiseks. Galeriide arhitektuurse plaani on loonud Rahvusraamatukogu arhitekt Raine Karp ja saalide sisekujunduse autor on Sulev Vahtra.[1]

Püsiekspositsioonidena oli avatud kaks galeriid: Eduard Wiiralti galerii ja Eesti riiklike teenetemärkide galerii.

Peanäitusesaal

Peanäitusesaal jääb Eesti Rahvusraamatukogu peasissepääsust paremale. Saal on ehitatud spetsiaalselt raamatukogu näitusesaaliks. Näitusesaali sissekäigus on kaks sepisväravat (Taivo Linna "Linnuparv", 19921993), saali seinad on dolomiidist ja seda toetab keskne neljatahuline piilar. Läbi selle on galerii seinapind jagatud kuueks petiknišiks, mis võimaldab ekspositsiooni liigendada. Galerii on valgustatud üld- ja punktvalgustusega.

Fuajeegalerii Fuajeegalerii jääb Eesti Rahvusraamatukogu peasissepääsust samuti paremale. Tegemist on avatud kõrgete dolomiitseintega alaga, mis võimaldab eksponeerida suuremõõtmelisi töid. Lisaks kunstlikule üld- ja punktvalgustusele mõjutab galerii valgustust raamatukogu külgaken.

Väike fuajeegalerii Väike fuajeegalerii jääb Eesti Rahvusraamatukogu peasissepääsust vasakule ning tipneb kahe konverentsisaali ja Eduard Wiiralti kohvikuga. Väike galerii annab võimaluse korraldada taustnäitusi konverentsidele ning väiksemamahulisi teemanäituseid.

3. korruse trepigalerii Trepigalerii on loodud eesmärgiga tutvustada Rahvusraamatukogu kogusid ja Eesti kultuuripärandit. Galerii on liigendatud kahte nišši, kus on loodud võimalused eksponeerida erinevaid lahtiseid või kinniseid väljapanekuid.

Harulduste kogu näitusesaal Harulduste kogu näitusesaal on kinnine elektroonilise valvega ruum, mis asub maja 3. korrusel samal tasapinnal Eduard Wiiralti galeriiga. Näitusesaal sobib rariteetsete raamatute ja haruldaste esemete eksponeerimiseks ning on varustatud spetsiaalset säilitust tagavate temperatuuri hoidvate vitriinidega. Saalis on seintel kuus püsivitriini ning keskel kuus klaasvitriini. Saal on valgustatud reguleeritava üld- ja punktvalgustusega.

6. korruse galerii 6. korruse galerii asub lugejaalas ning külgneb samal korrusel asuva näitusesaaliga. Galeriist avaneb Rahvusraamatukogu esifassaad vitraažaknaga (Rait Prääts "Eestimaa maastikud", 1993). Tegemist on avatud näitusepinnaga, mis võimaldab laiendada ekspositsiooni nii 6. korruse näitusesaali kui galeriisse lifide taga. Galerii on paekiviseintega ning on liigendatud kahe piilariga. Saal on valgustatud üld- ja punktvalgustusega ning sobib suuremahulisteks näitusteks.

6. korruse näitusesaal 6. korruse näitusesaal on lugejaalas asuv näituseruumiks kujundatud suletav ruum ning külgneb 6. korruse galeriiga. Saal on valgustatud üld- ja punktvalgustusega. Saalil on valged ja sinised seinapinnad.

  1. 1,0 1,1 Eesti Rahvusraamatukogu näituste osakond, Eesti Rahvusraamatukogu, vaadatud 28.10.2015.
  2. "Galeriid". nlib.ee. Originaali arhiivikoopia seisuga 20. november 2013.{{netiviide}}: CS1 hooldus: robot: algse URL-i olek teadmata (link)