Dwight Yorke

Allikas: Vikipeedia

Dwight Yorke
Pronks 1989 jalgpall
Pronks 2000 jalgpall
Dwight Yorke (2009)

Dwight Eversley Yorke (sündinud 3. novembril 1971 Tobagol Canaanis) on endine Trinidadi ja Tobago jalgpallikoondise mängija (ründaja)

Suurema osa jalgpallurikarjäärist mängis Dwight Yorke Inglismaal Premier League'is klubis Aston Villa (1989–1998). Aastatel 1998–2002 mängis ta Manchester Unitedis. Pärast seda mängis Yorke klubides Blackburn Rovers, Birmingham City, Sydney FC ja Sunderland AFC. Austraalia kõrgliigaklubis Syndey mängis ta aastatel 2005–2006 ning see oli tema ainus klubi väljaspool Inglismaad. Ta lõpetas karjääri 2009. aastal Sunderlandis.

Alates 2022. aasta juulist on ta Austraalia kõrgliigaklubi Macarthur FC peatreener.[1]

Koondisekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Yorke hakkas Trinidadi ja Tobago koondises mängima 1989. aastast ehk 1990. aasta MM-valikturniiril. Esimesed kaks väravat koondises lõi ta 9. juulil 1989 Grenada jalgpallikoondise vastu, aga enne 2000. aastat lõi ta koondises 4 väravat. Hiljem hakkas ta sageli väravaid lööma. Ametlikel andmetel on ta oma maa koondises pidanud 72 mängu ja löönud neis 19 väravat, aga paljusid koondisemänge ei ole sellistena tunnustatud, muidu võinuks neid olla üle saja.

1990. aasta MM-valikturniiri esimeses ringis alistas Trinidad nii kodus kui võõrsil Guyana jalgpallikoondise. Teises ringis viigistas ta nii kodus kui võõrsil Hondurase jalgpallikoondisega, aga pääses edasi tänu võõrsil löödud väravale. Trinidad ja Tobago jõudis kolmandasse ringi, mis olid ühtlasi CONCACAF-i ehk Põhja-Ameerika meistrivõistlused. 5 meeskonda selgitasid kaheringilise turniiri abil välja 2 MM-ile sõitjat. Sealjuures Mehhikot ja Kanadat ei olnud, Mehhiko koondise oli FIFA diskvalifitseerinud ja Kanada oli kaotanud teises ringis. Trinidad ja Tobago esines korralikult, tal oli võimalus veel enne viimast mängu, milleks tuli kodus viigistada USA jalgpallikoondisega, kuid 30. minutil sisse lastud värava tõttu tuli vastu võtta 0:1 kaotus ning USA sai Trinidadi ja Tobago ees teise koha.

1994. aasta MM-valikturniiril pääses Trinidad ja Tobago teise ringi mänguta, alistas Barbadose jalgpallikoondise nii kodus kui võõrsil, aga kolmandas ringis kaotas kodus Jamaica jalgpallikoondisele ja viigistas võõrsil, langedes välja.

1998. aasta MM-valikturniiril pääses Trinidad ja Tobago mänguta kolmandasse ringi ning alistas seal kodus ja võõrsil suurelt Dominikaani Vabariigi, aga neljandas ringis, neljases alagrupis pidi leppima ühe viigi ja 5 kaotusega, langedes välja.

CONCACAF Gold Cup'il pääses Trinidad ja Tobago pärast 1989. aastat alagrupist edasi ainult korra, 2000. aastal, kui suudeti võita Guatemalat 4:2 (Yorke lõi viimase värava) ja pääseti viimasest kohast. See andis pääsu veerandfinaali Costa Rica jalgpallikoondise vastu, mis võideti lisaajal 2:1. Poolfinaalis tuli Kanada jalgpallikoondiselt vastu võtta 0:1 kaotus ja Kanada tuligi mandri meistriks.

2002. aasta MM-valikturniiri alustas Trinidad ja Tobago suure koduvõidu ja viigiga võõrsil Hollandi Antillide vastu avaringis. Teises ringis võideti Dominikaani Vabariik nii kodus kui võõrsil. Kolmandas ringis võideti Haiti jalgpallikoondis kodus 3:1 (Yorke lõi 3:0) ja võõrsil viigistati 1:1 (Yorke lõi avavärava). Järgnes poolfinaalturniir, mille Trinidad ja Tobago võitis 1 kaotuse ja 5 võiduga, sealjuures Panama jalgpallikoondist võideti kodus 6:0, Kanada jalgpallikoondist 4:0 ja Mehhiko jalgpallikoondist 1:0. See andis suuri lootusi valikturniiri finaaliks, kust 6 meeskonnast pooled pääsesid jalgpalli MM-ile, kuid Trinidad ja Tobago pidi leppima viimase kohaga.

Pärast valikturniiri loobus Yorke Trinidadi koondises mängimast tüli tõttu peatreeneriga. Ta pöördus koondisse tagasi pärast seda, kui koondis oli temata pääsenud 2006. aasta MM-finaalturniirile.

Finaalturniiril Saksamaal osales Yorke kõigis Trinidadi ja Tobago kohtumistes algusest lõpuni kaptenina. Avakohtumises tehti väravateta viik Rootsi jalgpallikoondisega ja Yorke valiti kohtumise parimaks mängijaks. Järgnesid 0:2 kaotused Inglismaa ja Paraguay jalgpallikoondisele ning Trinidad ja Tobago langes välja viimase kohaga alagrupis.

2010. aasta MM-valikturniiril alustas Trinidad ja Tobago 1:2 kaotusega Bermuda jalgpallikoondisele, kuid võitis kordusmängu 2:0 ning pääses poolfinaalturniirile, kust pääseti edasi teisena USA järel, sealjuures kodus suudeti USA-d 2:1 võita ja Yorke realiseeris 79. minutil otsustava penalti. Valikturniiri finaalis jäi Trinidad ja Tobago aga jälle viimasele, 6. kohale ega pääsenud MM-ile.

Trinidadi ja Tobago jalgpallikoondises mängis Yorke aastatel 1989–2009 kokku 72 korda ja lõi 19 väravat.

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

Dwight Yorke on suur naistekütt. Ta on käinud paljude modellide ja teiste kaunitaridega. Ta pole kunagi abielus olnud, aga tal on poeg Harvey Katie Price'iga. Yorke eitas oma isadust, kuni DNA testiga siiski tõestati, et tema on isa. Harvey on pime ja autist.

Klubid[muuda | muuda lähteteksti]

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

Klubid[muuda | muuda lähteteksti]

Manchester United[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikud[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Dwight Yorke appointed as head coach of A-League Men club Macarthur FC". theguardian.com. 15.5.2022. Vaadatud 8.6.2022