Donnie Darko

Allikas: Vikipeedia
Donnie Darko
Žanr psühholoogiline põnevik
Režissöör Richard Kelly
Stsenarist Richard Kelly
Operaator Steven B. Poster
Helilooja Michael Andrews
Peaosades Jake Gyllenhaal
Jena Malone
Mary McDonnell
Holmes Osborne
Katharine Ross
James Duval
Maggie Gyllenhaal
Drew Barrymore
Patrick Swayze
Noah Wyle
Produtsent Adam Fields
Nancy Juvonen
Sean McKittrick
Drew Barrymore
Filmistuudio Newmarket Films
Flower Films
Levitaja United Artists
Esilinastus Ameerika Ühendriigid 26. oktoober 2001
Kestus 113 minutit
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Eelarve 4,5 mln dollarit
Piletitulu 4 116 307 dollarit
Järgnev S. Darko
Ametlik veebileht
IMDb profiil
Filmiveebi sissekanne

"Donnie Darko" on 2001. aasta USA psühholoogiline põnevusfilm.

Filmi stsenaariumi kirjutas ja lavastas Richard Kelly. Filmi peaosades mängivad Jake Gyllenhaal, Drew Barrymore, Patrick Swayze, Maggie Gyllenhaal, Noah Wyle, Jena Malone ja Mary McDonnell. Film räägib peaosalise Donnie Darko nägemustest maailma lõpu kohta ning tema teekonnast nende tähtsuse mõistmisel.

Vaatamata külmale vastuvõtule vahetult pärast ilmumist sai "Donnie Darko" hiljem kultusfilmiks.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Film räägib probleemsest teismelisest Donnie Darkost (Jake Gyllenhaal), kes on juba aastaid psühhiaatri juures käinud ja võtab tolle soovitatud ravimeid.

Ühel õhtul äratab Donnie hüpnootiline, häiriv hääl. See juhatab ta majast välja golfirajale, kus ta kohtub groteskses jänesekostüümis olendiga, kes nimetab end Frankiks ja ütleb talle, et 28 päeva, 6 tunni, 42 minuti ja 12 sekundi pärast lõpeb maailm. Jõudes hommikul tagasi koju, avastab ta, et äraoleku ajal on tema tuppa kukkunud salapärasest asukohast pärinev lennukimootor ja et öine väljaskäik päästis ilmselt tema elu.

Donnie näeb jätkuvalt nägemusi Frankist, kes käsib tal kuritegelikke ülesandeid täita. Ta korraldab koolis uputuse, varastab isa püstoli ja põletab maha Jim Cunninghami kodu. Frank räägib talle ka võimalusest ajas rännata.

Franki ennustatud kuupäeval Donnie tüdruksõber Gretchen Ross (Jena Malone) hukkub autoõnnetuses. Donnie avastab, et autoroolis istub jänesekostüümis mees, kes osutub Frankiks. Donnie tulistab Franki oma isalt varastatud relvaga.

Linna kohal tekib tornaado, mis põhjustab suuri purustusi. Ühtlasi jääb tornaado kätte reisilennuk, milles viibivad Donnie ema ja noorem õde. Lennukil kukub mootor küljest ja lennuk ise kukub alla.

Donni otsustab ajas tagasi pöörduda. Ta läheb tagasi 28 päeva varasemasse aega, hetke, milles algas filmi tegevustik, ja otsustab mitte kodust väljuda. Lennukimootor, mis pärineb 28 päeva tagusest tulevikust ja mille ta endaga kaasa tõi, kukub tema majja ja Donnie saab surma.

Film lõpeb sellega, et Gretchen juhtub mööduma tema majast ja kuuleb kohutavast õnnetusest, kus poiss nimega Donnie Darko olevat just hukkunud.

Näitlejad[muuda | muuda lähteteksti]

Filmimine[muuda | muuda lähteteksti]

Donnie Darko filmiti algusest lõpuni 28 päeva jooksul, eelarvega 4,5 miljonit USA dollarit. Filmi oleks äärepealt levitatud üksnes videolaenutuse kaudu, aga siiski otsustas selle kinodessegi lasta ühe osatäitja (Drew Barrymore) enda produktsioonifirma Flower Films poolt.

Filmivõtted toimusid USA-s California osariigis. Koolistseenid filmiti kohalikus Loyola Keskkoolis.

Kriitika[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks mitmele auhinnale on film saanud enamasti positiivseid arvustusi. Kriitikute kogukonnas Rotten Tomatoes anti filmile 85% retsensioonidest hindeks "värske".

Järg[muuda | muuda lähteteksti]

2009. aastal tehti filmile järg "S. Darko", mis keskendub Donnie nooremale õele Samile, keda kehastab taas Daveigh Chase. Mõlemal filmil on ka ühine produtsent Adam Fields. "Donnie Darko" stsenaristi ja režissööri Richard Kelly sõnul pole tema selle filmiga seotud. Järg on kriitikutelt saanud väga negatiivset vastukaja.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]