Die Moorsoldaten

Allikas: Vikipeedia

"Die Moorsoldaten" ehk "Moorsoldatenlied" ehk "Börgermoorlied" või ka "Moorlied" on Börgermoori koonduslaagri vangide poolt 1933. aastal Emslandis Papenburgi lähedal loodud saksakeelne vastupanulaul.

Tekkelugu[muuda | muuda lähteteksti]

Laulu sõnad pärinevad Johann Esserilt ja Wolfgang Langhoffilt ja viis Rudi Goguelilt. Laulu „Moorsoldatenlied” kandsid 27. augustil 1933 "Zirkus Konzentrazani" etenduse ajal ette 16 vangi, valdavalt endised Solinger Arbeitergesangvereini liikmed.

Rudi Goguel meenutas hiljem:

Kuusteist lauljat, peamiselt Solingeni tööliste lauluseltsi liikmed, marssisid rohelistes politseimundrites (meie tollane vangiriietus) areenile, labidad õlal, mina ise nende eesotsas sinises treeninguülikonnas, murtud labidavars taktikepiks. Me laulsime, ja juba teise salmi juures hakkasid peaaegu 1000 vangi refrääni kaasa ümisema. [...]

Salmist salmi valjenes refrään ja viimase salmi juures laulsid ka SS-lased, kes olid koos komandantitega kohale tulnud, üksmeelselt meiega kaasa. Ilmselt sellepärast, et nad tundsid, et neist endist on jutt kui "rabasõduritest". [...]
Sõnade „… Siis ei lähe rabasõdurid enam labidatega rappa” ajal torkasid kuusteist lauljat labidad liiva ning marssisid areenilt ära, jättes maha labidad, mis nüüd mõjusid ristidena haudade rabamullal.

Kaks päeva pärast esmaettekannet keelasid laagrikomandandid laulu ära. Vaatamata keelule olevat SS-lastest laagrivalvurid korduvalt nõudnud, et vangid laulaksid seda laulu sohu marssides.[1]

Levila[muuda | muuda lähteteksti]

Koonduslaagrist vabastatute või ka teistesse Saksamaa koonduslaagritesse üle viidud vangidega levis vastupanulaul Börgermoorist väljapoole. 1935 õppis selle Londonis ära helilooja Hanns Eisler. Ta töötles meloodiat laulja Ernst Buschi jaoks.

Tänapäeval on laul levinud ka mitmes muus keeles, näiteks inglise keeles pealkirjaga "The Peat Bog Soldiers".[2]

Tuntuimateks interpreteerijateks on saanud Ernst Busch, Peter Rohland, Hein & Oss, Paul Robeson, Pete Seeger, Perry Friedman, The Dubliners ja Hannes Wader. Uuemad töötlejad ja esitajad on Kölner Saxophon Mafia, Welle: Erdball, Liederjan, Die Toten Hosen, Die Schnitter, Michael von der Heide ja Helium Vola.

Dokumentations- und Informationszentrum (DIZ) Emslandlager Papenburgis andis 2002. aastal välja ka topelt-CD "Das Lied der Moorsoldaten". Sellele on salvestatud rohkem kui 30 "soosoldatite laulu" versiooni.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Wolfgang Langhoff: Die Moorsoldaten. 13 Monate Konzentrationslager. Unpolitischer Tatsachenbericht. 5. Auflage. Verlag Neuer Weg, Stuttgart 1982, ISBN 3-88021-093-4, lk 194.
  2. Concentration Camp Songs, The Soldiers of the Moor auf der Webseite des United States Holocaust Memorial Museums, abgerufen am 16. Oktober 2016

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Salvestised

Selles artiklis on kasutatud saksakeelset artiklit de:Die Moorsoldaten seisuga 8.10.2017.