Vastuhakk (film 2008)

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Defiance)
Vastuhakk
Defiance
Žanr draama, triller
Režissöör Edward Zwick
Stsenarist Edward Zwick
Clayton Frohman
Operaator Eduardo Serra
Helilooja James Newton Howard
Peaosades Daniel Craig
Liev Schreiber
Jamie Bell
George MacKay
Monteerija Steven Rosenblum
Produtsent Edward Zwick
Pieter Jan Brugge
Tootja Bedford Falls
Levitaja Paramount
Aasta 2008
Riik Leedu
Keel inglise
vene
saksa
Eelarve 50 miljonit USA dollarit
Piletitulu 56 462 926 dollarit
IMDb profiil
Filmiveebi sissekanne

"Vastuhakk" on 2008. aastal valminud film, mis kirjeldab Bielski partisanide tegutsemist II maailmasõja ajal. Bielski partisanid oli sõja ajal Valgevene territooriumil tegutsenud rühmitus, mida juhtisid vennad Bielskid ning mis päästis ja värbas juute Natsi-Saksamaa vastaseks võitluseks.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

1941. aasta augustis on olukord Ida-Euroopas halb. Wehrmacht on alad vallutanud ja Einsatzgruppe A tapab süstemaatiliselt juute. Ellujäänute hulgas, keda ei saadetud koonduslaagrisse või getosse on ka Poola juutidest Bielski vennad: Tuvia, Zus, Asael ja Aron. Nende vanemad hukati natside käsul kohalike politseinike poolt ja vennad otsustavad varjuda Naliboki metsas vandudes, et maksavad vanemate surma eest kätte.

Metsas satuvad vennad kokku teiste juutidest põgenikega ja Bielskid otsustavad nad oma kaitse ja juhtimise alla võtta. Järgneva aasta jooksul saab nende juures kaitset aina rohkem põgenikke. Bielskid hakkavad kohalikest taludest toitu röövima ja kolivad laagri uude asukohta kohe, kui natsidega koostööd tegev kohalik politsei nende vana paiga avastab. Ühel päeval tapab Tuvia politseiülema, kes korraldas tema vanemate mõrva. Bielski vennad hakkavad pärast seda kohalike politseinike ja natsidega arveid õiendama, aga peab oma tegevuse üle järgi mõtlema, kui mõistab, et oma rünnakutega ohustab ta põgenikke ja rünnakutes hukkub liialt palju ta enda mehi. Pärast seda, kui talve tulekul kaks vanemat venda tülli lähevad, otsustab Zus liituda Nõukogude partisanidega. Tuvia seevastu jääb laagrit juhtima. Tuvia lepib Nõukogude partisanidega kokku, et viimased kaitsevad neid ja vastutasuks saavad nemad varustust.

Pärast talve, mis möödus haiguste, nälja, mässukatse ja pideva varjamise tähe all, saavad Bielskid teada, et sakslased on partisanide vastu rünnakule asumas ja Nõukogude partisanid ei kavatsegi neid aidata. Tuvia annab laagrile evakuatsioonikäsu ja laager asub evakueeruma, kui Saksa söösthävitajad ründavad. Osa võitlejaid jäävad viivituslahinguid pidama, et jalaväelasi aeglustada ja nii põgenejatele rohkem aega anda. Vastupanu ei kesta kaua ja maha jäänud võitlejatest pääsevad eluga ainult Asael ja laagriline Sofia.

Põgenejad jäävad varsti kotti ja pärast seda, kui Isaac hukkub, tundub Tuviale, et kõik on läbi, aga ootamatult ründavad sakslasi selja tagant rühm Nõukogude partisane Zusi juhtimisel, kes otsustas taganemisest loobuda ja vennale appi tulla.

Põgenikud pääsevad sakslaste tule alt metsa ja film lõpeb kirjaga, et Bielski partisanid elasid veel kaks aastat metsas ja lõpuks koosnes Bielski salk 1200 inimesest. Seejärel näidatakse Bielskite portreesid ja lisatakse ka nende saatused: Asael astus Nõukogude armeesse ja sai varsti lahingus surma, aga ülejäänud elasid sõja üle ja asutasid New Yorgis veofirma. Veel lisatakse, et keegi Bielski vendadest ei soovinud kunagi oma tegude eest tunnustust.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]