Daumantas

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Pihkva vürstist, samanimelise Leedu suurvürsti kohta vaata: Daumantas (Leedu suurvürst)

Daumantas pühakuna

Daumantas, ka Dovmont (vene Довмонт, vanavalgevene Dowmont, valgevene Даўмонт, Daǔmont, õigeusu ristinimega Timofei; umbes 124017. mai 1299) oli leedu päritolu Pihkva vürst aastatel 12661299.

Daumantas oli esimese Leedu suurvürsti ja hilisema kuninga Mindaugase sugulane, kes oli kuni 1265. aastani Nalšia vürst. Tema ja Mindaugase naised olid õed. 1262. aastal aga, kui Mindauguase naine suri, võttis ta Daumantase naise väidetavalt endale, mis tekitas nende vahele tõsise vihavaenu. Daumantas liitus Mindaugase vastase, paganliku Žemaitija vürsti Treniotaga ja tõenäoliselt tappis 1263. aastal Mindaugase ja tema kaks poega.

Treniota sai järgmiseks Leedu suurvürstiks ja pööras maa paganlusse tagasi. Kuid juba järgmisel aastal tappis Mindaugase vanim poeg Vaišvilkas Treniota ja Daumantas koos mitmete teiste Mindaugase-vastaste ülikutega põgenes Pihkvasse, kus lasi end õigeusku ristida.

1265. aastal võitis ta Pihkva vastu tulnud leedulasi ja valiti järgmisel aastal Pihkva vürstiks. Ehkki Novgorodi vürstile Jaroslavile see ei meeldinud ja ta püüdis mitmel korral Daumantast Pihkvast minema kihutada, tal see ei õnnestunud ja pealegi osutus Daumantas väejuhina väga edukaks, mistõttu tema toetus linnas oli väga suur.

1268. aastal osales ta Pihkva-Novgorodi sõjaretkes Eestisse, sealhulgas Rakvere lahingus. Hiljem pidi ta aga Pihkvat kaitsma Liivi ordu piiramise vastu. 1282. aastal aitas Daumantas oma äia, kukutatud Vladimiri suurvürsti Dmitrit ja tõi tema varanduse Laadogast Koporjesse. 1299. aastal, kui Liivi ordu taas Pihkvat ründas, suri Daumantas ootamatult ilmselt mingisse haigusesse. Hiljem kuulutati ta Pihkva kaitsepühakuks.

Pihkvas on siiamaani mõõk, mida nimetatakse Daumantase mõõgaks, kuid tõenälisemalt on tegu 15. sajandist pärinevaga.

Eelnev:
?
Pihkva vürst
12661299
Järgnev:
?