Commerzbank Tower

Allikas: Vikipeedia
Commerzbank Tower
Üldandmed
Asukoht Frankfurt, Saksamaa
Liigitus Büroohoone
Ehituse algus 1994
Ehituse lõpp 1997
Omanik Commerzbank AG
Koordinaadid 50° 6′ 39″ N, 8° 40′ 27″ E
Tehniline ülevaade
Kõrgus 259 m
Projekt ja ehitus
Arhitekt Norman Foster

Commerzbank Tower on pilvelõhkuja Saksamaal Frankfurdi kesklinnas, Commerzbank AG peakorter. Hoonel on 56 korrust (sellest 45 bürookorrust) ja see on 259 m (koos antenniga 300 m) kõrge. Selle arhitekt on Norman Foster. Hoone ehitati aastatel 19941997. Commerzbank Tower on maailma esimene nn ökoloogiline pilvelõhkuja - peale aatriumi "taevaste aedade" on selle ehitamisel kasutatud keskkonnahoidlikke tehnoloogiaid, vähendamaks kütmiseks ja jahutamiseks vajaminevat energiat.

Hoone asub Kaiserplatz'il. Selle vahetusse lähedusse jäävad Euroopa Keskpanga kõrghoone Eurotower, Main Tower, Silberturm, Japan Center, kõrghoone Gallileo ja viietärnihotell Frankfurter Hof.

Oma vormilt on hoone ümardatud nurkade ja kergelt kumerate 60-meetriste külgfassaadidega võrdkülgne kolmnurkne tahukas, mis ümbritseb 160 m (43 korruse) kõrgust sisemist aatriumi. Aatrium on liigendatud üheksal tasandil asetsevateks temaatilisteks aedadeks, igaüks pindalaga 450 m² ja 15 m kõrge.

Commerzbank Tower.
Aatriumi aed 19. korrusel.

Aiad paiknevad spiraalselt, avanedes igaüks ühel küljel kolmest. Iga aed kehastab erinevat floorat sellele iseloomuliku taimestikuga: idapoolne - poolkõrbe, läänepoolne - kõrgmäestikku, lõunapoolne - vihmametsa. Ühelt küljelt avatud aiad lasevad hoonesse loomulikku valgust, vähendades sellega vajadust kunstliku valguse järele. Samal ajal on tagatud, et büroodest avaneb vaade emba-kumba kas linnale või aiale. Selleks, et vältida vajadust tugisammaste järele aatriumi aedades, on hoone ehitamisel kasutatud terast, - tavalise (ja odavama) betooni asemel. Commerzbank Tower on esimene pilvelõhkuja Saksamaal, kus peamise ehitusmaterjalina kasutati terast.

Commerzbank Tower oli kõige kõrgem hoone Euroopas 1997. aastast kuni 2003. aastani. Ta ületas kõrguselt eelmist kõrgeimat hoonet MesseTurm'i 2,5 meetriga. 2003. aasta detsembris sai kõige kõrgemaks hooneks Euroopas Triumph-Palace Moskvas.[1]

Commerzbank Tower oli Euroopa Liidu kõrgeim hoone kuni 5. juulini 2012, kui Londonis avati pidulikult 309,6 m kõrgune pilvelõhkuja The Shard.[2][3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Commerzbank Tower emporis.com Kasutatud 7.07.2012.
  2. Prince Andrew and Qatari prime minister to open Shard on 5 July www.london-se1.co.uk Kasutatud 7.07.2012.
  3. Qatari-owned Shard skyscraper Europe’s tallest building The Peninsula Kasutatud 7.07.2012.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]