ClamWin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
ClamWin 0.93.1

ClamWin Free Antivirus ehk lihtsalt ClamWin on avatud lähtekoodil põhinev vabatarkvaraline viirusetõrjeprogramm Microsoft Windows 98/Me/2000/XP/2003 ja Vista versioonidele. See annab graafilise kasutajaliidese ClamAV (Clam AntiVirus) viirusetõrje mootorile.

ClamWin on litsentsitud FSF-i GNU Üldise Avaliku Litsentsi (GPL) tingimustel ja on vaba tarkvara. GPL litsentsi all olevat tarkvara saab igaüks kasutada, sealhulgas organisatsioonid (mittetulundusühingud, ettevõtted jt).

Funktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Arvuti kontrollimise planeerija;
  • regulaarsed automaatsed viiruseandmebaasi uuendused (aeg seadistatav);
  • iseseisev viirusekontroll;
  • integreeritav Windows Exploreri kontekstimenüüdesse;
  • lisandmoodul Microsoft Outlookile (kuid mitte Outlook Expressile);
  • leitud viirusest e-postiga teavitamine;
  • porditav versioon, mida saab kasutada näiteks USB-seadmelt.
Integratsioon brauseritega

On olemas kaks laiendust Mozilla Firefox ja SeaMonkey jaoks, mis kasutavad ClamWini, et kontrollida brauseri kaudu tõmmatud failidest arvutiviiruste esinemist:

Vajakajäämised võrreldes omanduslike toodetega[muuda | muuda lähteteksti]

Puudub residentne skanner

ClamWin ei kontrolli automaatselt faile samal ajal nende lugemise ja kirjutamisega. Selliseid funktsioone saab kasutada aga nuhkvaravastase programmi Winpooch (vaid Windows 2000, XP kuni SP2 (k.a) ja Server 2003) või sarnaste toodete abil. Alates 2007. aasta aprillist WinPoochi enam aktiivselt ei arendata.

Pidades silmas vanu ja aeglasi arvuteid, ei pruugi residentse skanneri puudumine vajakajäämine olla, sest niimoodi saab hoida ressursse vabana olulistemate tegevuste tarvis. Kasutaja enda teadlikkus arvuti kaitsmisel pahavarast peab sellises olukorras olema väga hea.

Puuduvad Windowsi registri kaitsmise või puhastamise funktsioonid

ClamWiniga varustatud arvutites on oluline hoida arvutis aktiivselt arendatavat nuhkvaratõrjeprogrammi, mis kaitseks Windowsi registrit soovimatute muudatuste eest juhul, kui mõni viirus valla võib minna (vt teksti allpool).

Täiendav meede on puhtast Windowsi registrist varukoopiaid teha või kasutada süsteemitaaste programmi (Windows Me, XP ja uuemad varustatud programmiga Windows System Restore).

Puudub omadus nakatunud faile "ravida"

ClamWinil puudub nakatunud failide "ravimise" funktsioon, mil failist eemaldatakse viirus ja fail saab seeläbi puhtaks. Kui töökeskkonnas on tegemist tundlike andmetega, on parem seadistada ClamWin nakatunud andmete avastamisel need karantiinikataloogi üle kandma (move to quarantine).

Kuna ClamWin teatab viiruse nime, on võimalik mõne tuntud kommertsviirusetõrje tootja kodulehelt tõmmata eraldi vastavat viirust eemaldav programm ja see siis käiku lasta.

Sobib ka olukord, kus asutusel on vähemalt üks arvuti varustatud kommertsviirusetõrjega ja teistes töötab ClamWin. Juhul, kui ClamWin leiab nakatunud faili, kus on tähtsad andmed, on võimalik see karantiinist kanda üle arvutisse, kus on kasutusel kommertsviirusetõrje ja siis eemaldada failist viirus.

Võimalikud lahendused[muuda | muuda lähteteksti]

Nimetatud puudusi saab vastavalt olukorrale leevendada kas osaliselt või täielikult tasuta tööriistadega, mille on välja andnud Microsoft või teised tarkvaratootjad, kuid teatud olukordades ei ole neist abi.

Windows 98/Me – nende opsüsteemide jaoks vabavaralist (omanduslik ja tasuta) viirusetõrjetarkvara rohkem ei arendata, viirusedefinitsioone nendele ei täiendata ning toetuse on lõpetanud peamised kommertsviirusetõrjeprogrammide tootjad. Selliste opsüsteemide kasutajal on võimalik edasi töötada vanema viirusetõrjeprogrammiga ja selle kõige hiljutisema võimaliku viirusedefinitsiooniga, et säilitada vanemate viiruste aktiivne seire.

ClamWin täidab siin niši, kuna see on viimane Windows 98/Me jaoks tasuta ja kõigile kasutamiseks saadaolev viirusetõrje, mille viirusedefinitsioone siiani uuendatakse.

Samuti hoitakse praegu ajakohased ka Spybot – Search & Destroy nuhkvaravastase programmi definitsioonid. Küll on see vabavara ning asutustes-ettevõtetes seda tasuta kasutada ei saa. Alternatiiv turvalisuse suurendamiseks on arvutis näiteks teiselt andmekandjalt käivitada peamise opsüsteemina Linux ja vajalikud Windowsi programmid käitada läbi Wine ühildusvuskihi.

Windows 2000 jaoks veel arendatakse omanduslikku (nii vabavaralist kui kommertslikku) viirusetõrjetarkvara või täiendatakse selle viirusedefinitsioone. Kui koduarvutis katab vabavara selle tühiku ära, siis säästliku organisatsiooni (kasvõi pisiettevõtte või mittetulundusühingu) arvutitega on selles opsüsteemis võimalused tasuta aktiivseireks suhteliselt kesised; Windows XP SP3-ga võrreldes on Windows 2000 vähem turvaline ja Windows 2000 jaoks Microsoft enam uuendusi ei tee. Siinjuhul oleks alternatiivseteks lisalahendusteks Linux ja Wine.

Windows XP SP2 ja SP3, Windows Vista ja Windows 7.

Vaata ka: Viirusetõrjetarkvara#Tasuta viirusetõrje Windowsis

Nende opsüsteemide tarvis tehtud Microsofti vabavara katab ClamWini puudused osaliselt või täielikult; mõnedel juhtudel tasemeni, kus ClamWini jaoks otsest vajadust pole.

Olukorras, kus väikeettevõtte PC-arvutite arv ületab Microsoft Security Essentialsi litsentsi määra (kuni 10 arvutit), saab kasutada kombinatsiooni ClamWin/Windows Defender; lisaks opsüsteemide efektiivne administreerimine (piiratud kasutajaõigused, kaughaldus) ja süsteemide tõhus ajakohastamine (automaatne uuendamine).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Herring, David/Virtanen, Kimmo (zache_). "Ilmainen virustorjunta". (zache kirjoitti...). 18.01.2007. Tekno & Logia. Vaadatud 2011-07-30. Inglise ja soome keeles.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Inglise keeles
Eesti keeles