Mine sisu juurde

Christen Sørensen Longomontanus

Allikas: Vikipeedia
Christen Sørensen Longomontanus
Christen Sørensen Longomontanus
Sündinud 4. oktoober 1562
Jüütimaa, Taani
Surnud 8. oktoober 1647 (85-aastaselt)
Kopenhaagen, Taani
Rahvus taanlane
Haridus Rostocki Ülikool
Teadlaskarjäär
Tegevusalad astronoomia
Töökohad Kopenhaageni Ülikool
Inventio quadraturae circuli, 1634

Christen Sørensen (tuntud kui Longomontanus, ka kui Christian Severini, Christianus Severini Lymvicus, Christianus Longicampianus, Christen Lomborg, Chresten Lemvig või Christiern Langberg; 4. oktoober 1562 Jüütimaa, Lomborgbergi talu Lemvigi lähedal – 8. oktoober 1647 Kopenhaagen) oli Taani astronoom. Ta oli Johannes Kepleri järel Tycho Brahe kuulsaim õpilane.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Sündis mitte eriti jõuka talupoja peres. Isa suri, kui Christen alles hakkas haridust omandama, ning kuna emal läks talus poja töökäsi tarvis, siis edenes tal hariduse omandamine üsna aeglaselt. 1577. aastal läks ta Viborgi kirikukooli ja Kopenhaageni Ülikooli alles 1588. Magistrikraadi sai 1598. aastal Rostocki Ülikoolist.

Tycho Brahe õpilane[muuda | muuda lähteteksti]

Järgmisel aastal pärast ülikooli astumist soovitati Longomontanust Tycho Brahele ja aastad 15981597 veetiski ta viimase juures Hveeni saarel. Ka aastad 1600 ja 1601 veetis ta oma õpetaja abilisena, aga siis juba Prahas. Longomontanuse tähtsamateks ülesanneteks Tycho Brahe juures oli tähekataloogi koostamine ning Marsi orbiidi arvutamine. Viimasega hakkas varsti tegelema ka Johannes Kepler ning Longomontanuse uueks ülesandeks sai Kuu liikumise uurimine. 1601 lahkus ta Prahast ja suundus tagasi Taani. Tycho pidas lugu nii tema teravast vaatleja silmast kui ka iseloomust ning kasutas Longomontanust vahel ka erasekretärina. Mitmete biograafide arvates oleks Tycho oma vaatlusandmed pigem talle kui Keplerile pärandanud, kui ta vaid oleks Tycho surma ajal kohal olnud.

Hilisem tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Kogu oma hilisema aja oli Longomontanus Kopenhaageni Ülikooli professor. Algul sai ta ladina kirjanduse professori koha, aga kui astronoomiaprofessori tool vabanes, sai ta selle ning pidas seda ametit oma surmani. Kirjutas astronoomiaalaseid teadustöid.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • John Robert Christianson "On Tycho's Island", Cambridge University Press, 2003 ISBN 0-521-00884-0