Mine sisu juurde

Chesapeake'i lahing

Allikas: Vikipeedia
Chesapeake'i lahing
Osa Ameerika iseseisvussõjast ja Yorktowni piiramisest
Toimumisaeg 5. september 1781
Toimumiskoht Virginia neemede lähedal, Virginia koloonia, Suurbritannia koloniaalimpeerium, Atlandi ookean
(tänapäeva Virginia, Ameerika Ühendriigid)
Osalised
Prantsusmaa Suurbritannia
Väejuhid või liidrid
François Joseph Paul de Grasse Thomas Graves (WIA)
Jõudude suurus
24 liinilaeva
1542 kahurit
19 liinilaeva
1410 kahurit
Kaotused
220 hukkunut või haavatut
2 kahjustatud laeva
90 hukkunut
246 haavatut
5 kahjustatud laev
1 iseuputatud laev

Chesapeake'i lahing (ka Virginia neemede lahing või neemede lahing) oli Ameerika iseseisvussõja merelahing, mis leidis aset 5. septembril 1781 Chesapeake'i lahe lähedal. Vastamisi olid Suurbritannia laevastik kontradmiral Thomas Gravesi juhtimisel ja Prantsuse laevastik kontradmiral François Joseph Paul de Grasse'i juhtimisel. Lahing oli strateegiliselt tähtis, kuna brittide lüüasaamine tähendas, et Suurbritannia kuninglik merevägi ei saanud minna appi Yorktowni piiramisse lõksu jäänud Charles Cornwallise vägedele. Prantslased saavutasid merel ülekaalu ja aitasid Prantsuse-Ameerika armeesid abivägede ja suurtükitulega. See oli Yorktowni piiramisel määrava tähtsusega ning aitas kaasa Kolmeteistkümne koloonia iseseisvumisele.

Admiral de Grasse'il oli valik, kas rünnata Briti vägesid Virginias või New Yorgis, ta valis esimese ning jõudis Chesepeake'i augusti lõpus. Admiral Graves sai teada, et de Grasse oli Lääne-Indiast Põhja-Ameerikasse jõudnud ning et Prantsuse admiral de Barras oli saabunud Newportist Rhode Islandilt. Ta oletas, et prantslased koondavad Chesapeake'is jõud. Graves proovis neid ennetada ning seilas Sandy Hookist New Yorgi sadamast 19 liinilaevaga 5. septembri hommikul Chesapeake'i, kuid kohalejõudes olid prantslased seal juba valmis. De Grasse oli kogunud kokku 24 liinilaeva. Pärast tundidepikkust manööverdamist algas kahetunnine lahing, laevastikud laupkokkupõrkesse ei sattunudki. Lahing oli tasavägine, kuigi britid kandsid raskemaid kaotusi. Lahing lõppes päikeseloojanguga. Brittide taktikat Chesapeake'i lahingus on sellest ajast küsimärgi alla seatud.

Järgmised paar päeva seilasid kaks laevastikku pidevas silmkontaktis, kuid de Grasse eelistas britid rannikust eemale meelitada, et teha ruumi de Barrasele, kes varustuse ja abivägedega jõudis. Ta jättis britid maha 13. septembril ning naasis Chesapeake'i, kuhu de Barras oli juba jõudnud. Graves läks tagasi New Yorki, et valmistuda uueks pealetungiks, kuid kui ta 19. oktoobril uuesti liikuma sai, oli Cornwallis juba lüüa saanud.