Mine sisu juurde

Check out

Allikas: Vikipeedia

"Check out" on Kaur Kenderi romaan, mis ilmus 2001. aastal. Teos koosneb üheksast peatükist, iga peatükk omakorda seitsmest alapeatükist. Romaan esindab nn hälbekirjandust (transgressiivsust), mõjudes skandaalse ja provokatiivsena.

Teemad[muuda | muuda lähteteksti]

Romaani fookusesse tuuakse mitmed transgressiivsele kirjandusele omased teemad, nagu narkootikumide ületarbimine, tülgastavad ja vägivaldsed seksuaalsuhted ja -praktikad. Seksuaalstseene on kirjeldatud šokeeriva detailsusega, viidatud on ka pedofiiliale. Näiteks leiab teoses aset seksuaalstseen romaani peategelase ja lapsprostituudi vahel.

Teose peategelane[muuda | muuda lähteteksti]

Romaani peategelast, 30-aastast Tomi (täisnimega Toomas) iseloomustab ühtaegu nihilistlik, egoistlik ja materialistlik ellusuhtumine. Ta on nii majanduslikult kui ka sotsiaalselt edukas ärimees, mitme suurettevõtte omanik, multimiljonär. Tomil on tutvusi kõrgel ühiskondlikul positsioonil olevate inimestega, sealhulgas poliitikutega. Vaatamata peategelase välisele edukusele, on ta seesmiselt väga tühi ja üksildane. Inimlikule lähedusele eelistab ta antisotsiaalset isolatsiooni, tema soovis eirata ühiskondlikke norme võib näha sotsiopaatilisi kalduvusi. Sisemuses peituvate vastuoluliste ja keerukate tunnete leevendamiseks tarbibki ta narkootilisi aineid ja on pidevalt juhusuhetes prostituutidega.

Väljenduslaad[muuda | muuda lähteteksti]

Romaani väljenduslaadi iseloomustab stiililine lihtsus, sealhulgas minimalistlik süntaks. Esineb argikeelseid sõnavorme ja mitmesuguseid lühendeid. Teose väljenduslaadile on omane provokatiivne sõnavara, vulgaarne keelekasutus. Ropu keelepruugi poolest paistavad eriti silma seksuaalstseenide kirjeldused.

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Toomas – romaani peategelane

Jürgen – Toomase parim sõber

Kaire – Toomase sekretär

Toomase vanaema ja vanaisa

Liina – Tomi üks armukestest, modell

Kateriin – Tomi endine elukaaslane

Lea (hüüdnimega Liks) – 12–15-aastane lapsprostituut

Katjuša – Tomi armuke

Juhuslikud prostituudid

Retseptsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Jürgen Rooste on romaani arvustades öelnud muuhulgas järgmist: „Kender on just maha saanud tükiga, millest ei ole abi, mis oskamatult puistab maailma täis saasta, pidades seda mingiks filosoofiaks.” [1] Teose tagakaanelt võib leida positiivsemaid hinnanguid. Rain Lõhmus leiab: „Kirjanikuna vaatan ma kurbusega, kuidas ajakirjanikud, kirjastajad ning teised tänapäeva mammona- ja trendijüngrid tahavad ka meie kirjandusmaastiku ümber kujundada McDonaldsi punakollaseks kiirtoitlustusketiks. See raamat aga ujub uhkelt vastuvoolu.”

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rooste, Jürgen 2002. Inimene kirjanduse mõõduna. – Sirp. 01.02.2002. https://www.sirp.ee/archive/2002/01.02.02/Kirjand/kirjand1-3.html.