Cecil Rhodes

Allikas: Vikipeedia
Cecil Rhodes

Cecil John Rhodes (5. juuli 1853 Bishop's Stortford, Hertfordshire, Suurbritannia26. märts 1902 Muizenberg, Kapimaa koloonia; praegune Lõuna-Aafrika Vabariik) oli Briti päritolu Lõuna-Aafrika ärimees, teemanditööstur ja poliitik. Tema juhtimisel koloniseeriti hilisem Rodeesia riik. Ta rajas teemandifirma De Beers, millele kuulub praegugi 60% maailma teemanditurust.

Aafrikasse saabudes alustas Rhodes elatise hankimist farmerina, kuid siirdus 1871. aastal Kimberley teemandikaevandustesse. 1880. aastal asutas ta De Beersi kaevandusfirma ning omandas teemandiäris praktiliselt monopoli.

Temast sai Kapimaa koloonia parlamendi liige ning 1890. aastal peaminister. Ta kehtestas seadused, mis lisasid maa- ja kaevanduseomanike õigusi ja tõrjusid põliselanikke nende maalt.

Rhodesi unistus oli laiendada Briti impeeriumi Aafrikas ning selle teostamiseks omandas ta kaevandamisõigusi üha põhjapoolsematel aladel. Tema Briti Lõuna-Aafrika Kompanii sai Suurbritannia valitsuse täielikud volitused tegutsemiseks. 1894. aastaks haldas tema firma piirkonda Limpopo jõest kuni Tanganjika järveni. 1895. aasta mais nimetati see ala ametlikult Rodeesiaks. Veidi hiljem jagunes see Põhja- ja Lõuna Rodeesiaks, millest omakorda alles 20. sajandi teisel poolel said vastavalt Sambia ja Zimbabwe.

Eelnev
Gordon Sprigg
Kapi koloonia peaminister
1890–1896
Järgnev
Gordon Sprigg