Cass Gilbert

Allikas: Vikipeedia
Cass Gilbert
Cass Gilbertit kujutav arhitektuurne detail Woolworth Buildingi fuajees New Yorgis

Cass Gilbert (24. november 1859 Zanesville Ohio osariik17. mai 1934 Brockenhurst Inglismaa) oli prominentne ameerika arhitekt, arhitekti Cass Gilbert juuniori isa.

Ta oli varane kõrgehitiste pooldaja ja nendele tee rajaja. Tema esimene hoonekujundus New Yorgis oli 1900. aastal valminud Broadway-Chambers Building. Teised tema silmapaistvamad arhitektuurilised teosed on uusgooti stiili nüanssidega Woolworth Buildingi (1913) ja New York Life Buildingi (1928) kõrghooned. Hilisemalt kavandas ta koos pojaga kahasse U.S. Courthouse'i (1936) kõrghoone.

Ta projekteeris samuti avalikke arhitektuurilisi vaatamisväärsusi nagu Ameerika Ühendriikide ülemkohtu hoone. Gilbert kavandas ka arvukalt muuseume (N: Saint Louis Art Museum) ja raamatukogusid (N: Saint Louis Public Library) ning osariikide parlamendihooneid ehk kapitooliumeid (N: Minnesota, Arkansase ja Lääne-Virginia osariigi kapitooliumid).

On väidetud, et tema uusbarokses beaux-arts-stiilis avalikud hooned kajastasid optimistlikku ameerika mõttelaadi, et riigi rahvas päris kreeka demokraatia, rooma õiguse ja renessansliku humanismi. Gilberti saavutusi tunnistati juba tema elu jooksul; ta oli Ameerika Arhitektide Instituudi presidendiks aastail 190809.


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]