Carina-Sagittariuse haru

Allikas: Vikipeedia
Linnutee struktuur

Carina-Sagittariuse haru on Linnutee väike spiraalharu.

Linnutee on varbspiraalne galaktika, mis koosneb keskosast ja kahest suurest ning mitmest väiksemast harust. Carina-Sagittariuse haru asub kahe suurema haru, Scutumi-Centauruse ja Perseuse haru vahel. Haru on saanud nime Amburi ja Kiili tähtkujude järgi, mis asuvad Maalt vaadeldes haru suunas.

Carina-Sagittariuse haru hajub oma keskosas, kus see paikneb Linnutee keskosa suhtes maksimaalse nurga all (umbes 80°) ja seejärel jätkub. Keskosast kuni hajumiskohani, paikneb Sagittariuse haru ja hajunud koha järel algab Carina haru.

See on Linnutee kirjeldatumaid harusid, sest seal asuvad paljud H-II-piirkonnad, noored tähed ja molekulipilved.[1]

Väike haru[muuda | muuda lähteteksti]

2008. aastal näitasid Spitzeri kosmoseteleskoobi vaatlused, et Carina-Sagittariuse harus on võrreldes Scutumi-Centaruse ja Perseuse haruga võrreldes vähe noori tähti.[2] See tähendab, et ilmselt on Carina-Sagittariuse ja Norma harud Linnutee väiksemad harud.[3]

Nähtavad objektid[muuda | muuda lähteteksti]

Carina-Sagittaruiuse harus asuvad mitmed Messier' kataloogi objektid: Messier 8, Messier 11, Messier 16, Messier 17, Messier 18, Messier 21, Messier 24 ja Messier 26.[4] Harus asub ka Kiilu udukogu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. The Spiral Structure of Our Galaxy. Lk 262.
  2. "New Images: Milky Way Loses Two Arms". Space.com. Vaadatud 28. november 2019.
  3. "Two of the Milky Way's Spiral Arms go Missing". NASA. Originaali arhiivikoopia seisuga 9. november 2020. Vaadatud 28. november 2019.
  4. "Messier Objects in the Milky Way Galaxy". Messier SEDS. Vaadatud 28. november 2019.