Byung-Chul Han

Allikas: Vikipeedia

Byung-Chul Han (korea 한병철 Han Byeong-cheol; sündinud 1959 Soulis Lõuna-Koreas) on Korea päritolu saksa filosoof ja kultuuriteoreetik.

Noorena tundis ta huvi elektroonika vastu, kuid Souli ülikooli astudes pidi valima metallurgia eriala. Pärast ülikooli lõpetamist läks ta 1980. aastate alguses Saksamaale, et õppida Freiburgi ülikoolis teoloogiat ja saksa kirjandust.

Seejärel hakkas Hani huvitama Martin Heideggeri filosoofia ning 1994 kaitses ta väitekirja "Heideggeri süda. Häälestumise mõiste Martin Heideggeril" (Heideggers Herz. Zum Begriff der Stimmung bei Martin Heidegger).

Aastal 2000 järgnes habilitatsioon Baseli ülikoolis Šveitsis teemal "Surm ja teisesus" (Tod und Alterität).

2010 siirdus Byung-Chul Han Karlsruhe kõrgemasse kunstikooli, kus ta õpetas filosoofiat ja meediateooriat. 2012 valiti Han Berliini Kunstiülikooli professoriks ja sellele kohale jäi ta 2017. aastani.

Byung-Chul Hani teoseid on tõlgitud rohkem kui kahekümnesse keelde. Eesti keeles on 2022 ilmunud "Läbipaistvusühiskond". Eestikeelses kriitikas on seda hinnatud nii lõikavalt aktuaalseks[1] kui ka liiga lihtsustavaks ja üldistavaks.[2]

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Katrin Pauts. Filosoofia rokkstaari lõikavalt aktuaalne manifest. Eesti Ekspress, 27. aprill 2022.
  2. Andres Laiapea. Byung-Chul Han "Läbipaistvusühiskond" (arvustus). Andres Laiapea, 25. aprill 2022.
  3. Michael Stallknecht findet, dass Han in diesem Band überzeugend erklärt, „warum uns die Schönheit so merkwürdig fremd geworden ist“ (Keine Kunst ohne Verletzung. Byung-Chul Han rettet das wahre Schöne, in: Süddeutsche Zeitung, 30. August 2015, S. 18).