Butjadingen

Allikas: Vikipeedia
Butjadingen

Vapp

Pindala 130 km² (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 6121 (31.12.2022)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 53° 33′ N, 8° 20′ E
Valla asend Wesermarschi kreisis

Butjadingen on poolsaar ja vald Saksamaal Alam-Saksi liidumaal Wesermarschi kreisis. Valla pindala on 129,02 km². 31. detsembril 2017 elas seal 6125 inimest.

Butjadingen asub Põhjamere rannikul. See külgneb läänes ja edelas Jade jõega ning idas Weseri jõega. See moodustab Wesermarschi kreisi põhjaosa ja selle elanikkond on üsna väike. Butjadingeni vald külgneb Nordenhamiga, mis on geograafiliselt samuti Butjadingeni poolsaarel.

Poolsaar tekkis keskajal, kui tohutud üleujutused tekitasid Põhjamere tänase rannikujoone. Pärast katastroofilist Grote Mandrenket 13. jaanuaril 1362 (mis toimus umbes Marcelli Pontificis päeval) muutus Butjadingen ajutiselt saareks.

Selle nimi on tuletatud friisikeelsest sõnast "buten" (=väljaspool) ja "Jade" ning tähendab seega teisel pool Jade jõge asuvad maad.

Poolsaare ees on Waddenzee, mis ulatub Jade ja Weseri suudmetest umbes 23 km loodesse Mellum saare taha. See on osa Alam-Saksi Padumere Rahvuspargist (Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer), üks kolmest Saksa Padumere Rahvuspargist.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Põllumajandus ja turism moodustavad lõviosa majandustegevusest. Peamised turismikohad on külad Tossens, Burhave ja Eckwarden. Parvlaevaühendus on üle Weseri Nordenhamist Bremerhavenisse ja (suvekuudel) üle Jade Eckwarderhörnest Wilhelmshavenisse. Nordenhamis on rongijaam, kus peatub päevas mitu Bremeni rongi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]