Burbiškise mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Burbiškise mõisa peahoone.

Burbiškise mõis (Burbiškio dvaras) on endine mõis Leedus Radviliškise rajoonis Burbiškise külas.

Burbiškise mõisa mainitakse esmalt XVII sajandil. Toona kuulus see Burbade suguvõsale, nende järgi sai ka mõis oma nime. Aastatel 18171940 kuulus mõis Bażeńskitele.

Kuigi peahoone pärineb juba Burbade ajast, ehitas kompleksi uhkemalt välja ikkagi Michał Bażeński. XX sajandi alguses muutus mõis avaliku elu tegelaste ja kultuuriinimeste kokkusaamispaigaks, kuis käisid sageli Petras Vileišis, Jonas Basanavičius ja Kornel Makuszyński.[1] Viimane õigusjärgne omanik Adam von Baysen-Bażeński loovutas mõisa aastal 1991 Leedu riigile,[2] samal aastal rajas koduloouurija E. Prascevičiaus mõisakompleksi muuseumi.[3] Aastast 2000 toimuvad mõisa juures kevaditi tulbifestivalid, seal kasvab ligi 180 000 tulpi enam kui 400 sordist.[4]

Adam Mickiewiczi skulptuur

Mõisakompleksi juurde kuulusid lisaks peahoonele veel kontor, külalistemaja, lastemaja, jääkelder, köök, tall, ait, laut, aedniku maja, kasvuhoone, lastehoidja maja, mitmed tornid, sepikoda, saun, pruulikoda ja jahimajake. Tänapäevani on säilinud aedniku maja, lastemajake, tall, ait, laut, jääkelder, kasvuhoone; jahimajake on varemetes. Peahoones asub lisaks muuseumile veel võõrastemaja (6 tuba).

Peahoone ümber paikneb 28 hektari suurune park, kus asuvad tiigid (kogupindala kolm hektarit) koos 15 saare ja arvukate sildadega. Parki liigendavad arukaskedest ja kuuskedest alleed. Parki oli istutatud 28 liiki puittaimi, nende seas ka sabiina kadakas, euroopa lehis ja harilik ebatsuuga. Park on koduks 40 liiki lindudele.

Aastal 1911 püstitati mõisa juurde kolm skulptuuri (Vytautas, Adam Mickiewicz ja Maarja). Skulptuurid tellis Michał Bażeński, aga valmisid need Krakówis Kazimierz Ulański käe all.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Spotkania z Zabytkami nr 6 z 2009 r.,s.37
  2. http://baysen.de/burbiski.html
  3. Nijolė Lukšionytė-Tolvaišienė. Burbiškis. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. III (Beketeriai-Chakasai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003. 625 psl.
  4. http://grynas.delfi.lt/gyvenimas/burbiskio-dvare-prazydo-180-tukst-tulpiu.d?id=61361603

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]