Liidupäev

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Bundestag)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib parlamendist; metroojaama kohta vaata artiklit Bundestag (Berliini metroojaam).

Liidupäev
Bundestag (de)
XVIV koosseis
Deutscher Bundestag logo.svg
Bundestag (current composition).svg
Koalitsioon (246)

Opositsioon (463)

Asutatud 1871
Tüüp Ühekojaline
Õiguslik staatus Koosseis valiti aastal 2017
Peakorter Riigipäevahoone
Asukoht Mitte rajoon, Berliin, Saksamaa
Juhtkond Bärbel Bas (President)
Edelgard Bulmahn (Asepresident)
Petra Pau (Asepresident)
Claudia Roth (Asepresident)
Ulla Schmidt (Asepresident)
Johannes Singhammer (Asepresident)
Veebileht www.bundestag.de
Liidupäeva hoone

Liidupäev (Bundestag) on kahekojalise Saksamaa parlamendi valitav koda. Liidupäev vastab oma ülesannete poolest teiste maade parlamentide alamkojale, kuigi Saksamaa põhiseaduses ei ole sätestatud alam- ja ülemkoda. Parlamendi teiseks kojaks on Bundesrat ehk Liidunõukogu. Liidupäeva liikmed valitakse neljaks aastaks.

Seal on 598 regulaarset mandaati, millele võivad lisanduda mõned üksikud otsemandaadid. Liidupäeva otsepädevuses on kaitse- ja välispoliitika, muudes seadusküsimustes peab liidupäeva vastu võetud seadus ka veel liidunõukogust toetuse saama. Kui Saksamaa kavatseb väljaspool oma piire sõjaväelist abi osutada, ei tohi enne operatsiooni alustada, kuni liidupäev on selle operatsiooni heaks kiitnud. See kehtib ka rahuvalveoperatsioonide kohta.

Saksamaa valimissüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Valimissüsteem on Saksamaal segasüsteem. Igal valijal on kaks häält. Esimene hääl läheb oma ringkonna lemmiknimekirja kandidaadile, teine hääl läheb valija lemmiknimekirjale. Pooled Bundestagi parlamendikohad jagatakse ühemandaadilistes ringkondades lihthäältenamuse põhimõttel (võitja võtab kõik). Ülejäänud pooled parlamendikohad jaotatakse teise hääle põhjal. Nimekirjamandaatide jaotamisest osavõtmiseks peab nimekiri koguma 5% kehtivatest nimekirjahäältest või võitma ühemandaadilistes ringkondades kolm kohta. Algul selgitatakse ringkonnamandaatide jaotumine nimekirjade vahel (sõltumatuna kandideerimine on Saksamaal keelatud). Siis eelmainitud valimiskünnise ületamine. Siis arvutatakse hüpoteetiline kogu Bundestagi jaotus Hare-Nimemeyeri reegli alusel nimekirjade vahel, mis ületasid künnise. Kui ringkondade kaudu sai sisse nimekiri, mis ei ületanud valimiskünnist, siis jaotatakse Hare-Nimeyeri algoritmi alusel alla künnise koha saanute nimekirjade vahel kogutud mandaatide arvu võrra vähem. Pärast hüpoteetlise jaotuse selgumist jaotatakse nimekirja tulem liidumaade vahel, kasutades sama Hare-Niemyeri reeglit. Kui nimekiri võidab liidumaa nimekirja kaudu rohkem mandaate kui ringkonnamandaatide alusel, siis läheb kohtade vahe võrra kohti liidumaa nimekirja kinnisele nimekirjale. Kui nimekiri võidab ringkonnamandaatide järgi ringkonnas rohkem kohti kui liidumaa nimekirjahäälte kaudu, siis suurendatakse saadud vahe võrra Bundestagi kohtade arvu. Nii võidetud mandaate nimetatakse ülevõidetud mandaadiks.