Boriss Berezovski

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib ettevõtjast; pianisti kohta vaata artiklit Boriss Berezovski (pianist)

Boriss Berezovski
Sünniaeg 23. jaanuar 1946
Moskva
Surmaaeg 23. märts 2013 (67-aastaselt)

Boriss Abramovitš Berezovski (vene keeles Борис Абрамович Березовский; 23. jaanuar 194623. märts 2013) oli juudi rahvusest Venemaa miljardär, kes viimased 12 aastat oma elust oli paguluses Suurbritannias.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

1997. aastal anti talle Venemaa Föderatsiooni 1. klassi tõelise riiginõuniku teenistusaste.

Matemaatikadoktori haridusega Berezovski sukeldus ärisse perestroika päevil ja omandas 1990. aastate erastamislaines hiiglasliku varanduse. Berezovskist sai mõjukaim president Boriss Jeltsini lähikonda kuulunud oligarhidest. Suure meediaimpeeriumi omanikuna mängis ta olulist rolli Jeltsini tagasivalimisel teiseks ametiajaks.

Aidanud kaasa Vladimir Putini tõusule Venemaa valitsusjuhiks ning presidendiks, sattus ta Putiniga peagi vastuollu, taandus 2001. aastal Londonisse eksiili ningSuurbritannia rahuldas ta poliitilise varjupaiga taotluse. Ühtlasi oli Berezovski sunnitud oma osaluse Venemaa ettevõtetes (ORT, Sibneft, Rusal jt) turuhinnast tunduvalt odavamalt ära müüma.

Venemaal oli Berezovski tagaotsitav süüdistatuna rahapesus, kelmuses ja vägivaldses võimuhaaramise katses. Eksiilis paistis Berezovski silma Putini valjuhäälse oponendina.

Aleksandr Litvinenko, kes töötas KGB vastuluureosakonnas ja hiljem FSB organiseeritud kuritegevusega tegelevas rühmas, süüdistas 1998. aasta novembris koos mitme teise eriteenistuse ohvitseriga oma ülemusi, et need olevat andnud korralduse Berezovski tapmiseks. [1]

Berezovskil oli lisaks Venemaa kodakondsusele ka Iisraeli oma.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Kes? Mis? Kus?" 2008, lk. 235

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]