Bidasoa jõgi

Allikas: Vikipeedia

Bidasoa jõgi (hispaania ja baski Bidasoa, prantsuse Bidassoa) on jõgi Hispaania põhjaosas ja Prantsusmaa piiril (Baskimaal).

Jõgi saab alguse Hispaanias Navarras Baztani vallas Izpegi (prantsuse Ispéguy) künka ja Erratzu asula lähedal Izpegi ja Iztauzi niisutuskraavi ühinedes, saades oma vee mitmetest mägiojadest, ning voolab suuremalt jaolt Hispaanias, läbides Navarra Malerreka ja Bortziriaki piirkonna (Endarlatsani) ja Gipuzkoa provintsi. Algusest kuni Oronozi ja Mugairini nimetatakse teda Baztani jõeks. Kümne kilomeetri jooksul enne suuet alates Endarlatsast on ta Prantsusmaa (Pyrénées-Atlantiques) ja Hispaania (Gipuzkoa) piiriks. Ta suubub Hendaia ning Gipuzkoa provintsis asuva Hondarribia asula vahel Atlandi ookeani ( Biskaia lahte ), täpsemalt Txingudi lahte, mida peetakse ka jõe osaks. Viimase Hispaania-rannikul on San Sebastiáni lennujaam, mille stardirada asub lahte rajatud muulil. Txingudi laht omakorda suubub Figuieri/Higueri lahte.

Jõe pikkus on 69 km.

Bidasoa jõkke suubuvad muuhulgas Ceberia niisutuskraav, Ezkurra jõgi, Iruribieta kuristik, Etxalari niisutuskraav, Arregi oja ja Onin.

Bidasoa on forelli- ja lõherikas.

Jõe alamjooksul asuv Konpantzia saar on neutraalne ala, mis kuulub mõlemale riigile. Aastal 1659 sõlmiti seal Pürenee rahu.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]