Berliini kell

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Berliini kell Berliinis Europe-Centeri kõrval

Berliini kell (saksa keeles Berlin-Uhr) on kvantdidaktika printsiipidel töötav linna kronograaf, mille leiutas Dieter Binninger. Originaalne Berliini kell asub Berliinis Europa-Centeri kõrval, olles umbes 5 meetrit kõrge ning näidates kellaaega punaste ja kollaste lampide abil. Esmakordselt paigaldati see 1975. aastal Uhlandstraße metroojaama kõrvale, kuid kell suleti 1995. aastal tehniliste probleemide ning kõrgete hoolduskulude (5000 eurot aastas) tõttu. Alates 1996. aastast finantseerib kella tööd Europa-Center.

Tööpõhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Animated time sequence from 16:50–17:05.

Berliini kell baseerub kvantdidaktika printsiipidel ning on esimene omataoline. Ülemine ümmargune lamp vilgub iga 2 sekundi järel. Igaüks neljast punasest lambist ülemises reas osutab 5 tunnile. Alumises punaste lampide reas osutab igaüks ühele tunnile. Niisiis, kui ülemises reas põleb 2 lampi ning alumises reas 3, on tundide arv 5 + 5 + 1 + 1 + 1 = 13 ehk kell 1 pärast lõunat. Kolmandas, piklike lampide reas osutab iga lamp 5 minutile. Seal on 11 lampi, millest 3., 6. ja 9. on punased, näidates ära veerandtunnid. Viimased reas asuvad 4 lampi osutavad igaüks minutile.

Lauakell[muuda | muuda lähteteksti]

Enne Berliini müüri lagunemist sai tollase kella asukohta ümbritsevatest suveniiripoodidest soetada kella väikest lauamaketti. Vaegnägijatele on kell hõlbus viis kellaaja teadasaamiseks, kuna kella helendavad tuled on kaugele näha. Peale kella leiutaja surma 1990ndate keskel kelli enam ei toodeta.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]