Benjamin Banneker

Allikas: Vikipeedia
Benjamin Banneker

Benjamin Banneker (9. november 173119. oktoober 1806) oli afroameeriklasest iseõppinud matemaatik, astronoom, almanahhide koostaja ja kirjanik. Formaalne haridus Bannekeril põhimõtteliselt puudus. Ta oli ka maaomanik, kes tegi tööd maade mõõdistamisel ja põllumajanduses. Ta abistas Columbia ringkonna piiride määramist.

Varajane elu ja üldinfo[muuda | muuda lähteteksti]

Banneker sündis Marylandi provintsis Baltimore'i maakonnas mustanahaliste perekonnas. Kuigi Maryland oli tollal tuntud orjanduse poolest, ei pidanud Banneker kordagi oma elus tundma piitsahoope või raud-ahelate raskust, kuna tema isa oli vabaks ostetud ja ema polnud ka orjusesse sündinud.

Benjamini isa oli dogoni rahvusest. Dogoni rahvusel olid algteadmised astroloogiast, tänu millele sai Benjamin oma esimesed teadmised astroloogia kohta oma isalt. Bannekeri vanemad saatsid ta kooli, kus ta õppis lugemist, kirjutamist ja arvutamist. Bannekeri ametlik haridus (kui ta üldse sai seda) lõppes arvatavasti siis, kui ta oli piisavalt vana, et aidata oma pere talus.

Saavutused geodeesia valdkonnas[muuda | muuda lähteteksti]

1791. aasta alguses palus USA välisminister Thomas Jefferson geodeedil major Andrew Ellicottil uurida piirkonda, mis sisaldaks uut föderaalringkonda. Ellicott palkas Bannekeri selleks, et aidata föderaalringkonna piiride esialgset mõõdistamist.[1][2]

Tema roll selles ei olnud just kõige suurem, sest ta pidi lahkuma mõõdistamisest kolm kuud peale tema palkamist. Ta lahkus sellepärast, et ta pidi rohkem tähelepanu andma oma talule, kuna oli kevade aastaaeg. Teiseks põhjuseks oli see, et tal mõõdistamise töö kattus efemeriidi kalkuleerimisega aastaks 1792.[3][2]

Mõõdistusmeeskond lõpetas piiri mõõtmise 1792. aastal.[1][2]

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Banneker ei abiellunud kunagi. Ta suri pärast suure osa oma kodukoha müümist 19. oktoobril 1806. Banneker suri 74-aastaselt oma metsamajas. Vananedes süvenes Bannekeri alkoholism, mis võis lühendada tema eluiga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Boundary markers of the Nation's Capital: a proposal for their preservation & protection: a National Capital Planning Commission Bicentennial report". babel.hathitrust.org/. Vaadatud 8.03.2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 Bedini, Silvio (1999). "The life of Benjamin Banneker". archive.org. Vaadatud 08.03.2022.
  3. Banneker, Benjamin (1792). "Copy of a letter from Benjamin Banneker to the secretary of state, with his answer". loc.gov. Vaadatud 8.03.2022.