Efemeriid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Efemeriid on tabel, mis esitab Päikese, Kuu, planeetide või muude liikuvate (looduslike) taevakehade näivad asendid taevas teatud ajahetkel Maa teatud punktis.

Efemeriide kasutatakse nii astroloogias kui ka astronoomias ning teistes eluvaldkondades, kus vajatakse asukohamäärangut taevakehade järgi, näiteks navigatsioonis merenduses.

Astroloogilistes efemeriidides esitatakse andmed lihtsama orienteerumise huvides mõnikord sodiaagimärkide kraadides. Selle ringi alguspunkt on tõusva ekliptika lõikepunkt taevaekvaatoriga ning seda punkti nimetatakse jäärapunktiks ehk kevadpunktiks (vaata ka kevadine võrdpäevsus). Sellest punktist loetakse rektastsensiooni. Praegu asub kevadpunkt Maa telje pretsessiooni tõttu Kalade tähtkujus. Ekliptilist laiust ei too ära mitte kõik astroloogilised efemeriidid.

Astroloogiline efemeriid toob ära ka andmed astroloogidele huvi pakkuvate nähtuste, näiteks päikese- ja kuuvarjutuste kohta, näiva retrogradatsiooni kohta, planeetide sisenemise kohta märkidesse, täheaja kohta ning kuusõlmede kohta.

Efemeriidid avaldatakse sajandite kaupa raamatutena. Efemeriide avades saame planeedi asendi sodiaagis, mis tuleb ümber arvestada meie asukoha järgi. Kuu liikumisele on iga lehekülje all olulisi täpsustusi.

Astronoomilistes efemeriidides tuuakse asend ära kas 360-kraadises täisringis piki ekliptikat või ekvatoriaalkoordinaatides.