Barlin

Allikas: Vikipeedia
Barlin

[ baʁlɛ̃ ]
Vapp

Pindala 6,2 km² [1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 7456 (1.01.2020)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 50° 27′ N, 2° 37′ E
Barlin (Prantsusmaa)
Barlin
Barlini vallamaja

Barlin on vald Põhja-Prantsusmaal Pas-de-Calais' departemangus.

Väike endine söekaevanduslinn, nüüd kergetööstus- ja põllumajandusvald Barlin asub 11 km Béthune'ist lõunas ja 48 km Lille'ist edelas, teede D57, D179 ja D188 ristumiskoha ümbruses.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Barlin pärineb vähemalt 1141. aastast, mil Barlini kihelkonda on esmamainitud käsikirjas, mida praegu hoitakse riigiarhiivis. Siis kirjutati seda Ballin või Bellin. Nimi muutus sajandite jooksul mitu korda, olles kirjutatud kui Ballin (1141), Bellin (1438) ja Barlaing (1556); alles järgmisel sajandil sai sellest Barlin.

12. sajandil jagunes Barlini territoorium mitme isandkonna vahel, kes sõltusid Saint-Pol-sur-Ternoise'ist, Arrasist või Béthune'ist. 1207. aastal oli Thomas Hasbare Barlini senjoor. Tema järglaseks sai Meluni perekond ja üks nende isandaid hüüdnimega Le Brun, kuninga kammerhärra, nägi, kuidas hertsog Jean Kartmatu konfiskeeris tema vara, süüdistades teda ustavuses oma vaenlastele. Seejärel kinkis Burgundia hertsog Barlini maa ja tulu Walleran de Juhaucourtile.

19. sajandi keskpaigas algas Barlinis söe kaevandamine ja linn õitses. Selle kaevandused suleti 1960. aastatel.

Tänapäeval on Barlin kaasaegne ja dünaamiline koht, mis pakub oma elanikele palju mugavusi: koolid, kolledžid, ujula, raamatukogu ja spordihallid.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

  • St. Pierre'i kirik, pärineb 18. sajandist.
  • Sõjakalmistu.
  • Muuseum.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]