Bardowick

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Bardowicki tuuleveski
Vapp
Bardowicki valla paiknemine Lüneburgi kreisis

Bardowick (alamsaksa: Bewick ) on vald Saksamaal Alam-Saksi liidumaal Lüneburgi kreisis. Valla pindala on 23,25 km². 31. detsembril 2017 elas seal 6993 inimest. Vald asub Lüneburgist põhjas, laevatatava Ilmenau jõe ääres.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Paika on esmakordselt mainitud 795. aastal ja linnaseisuse andis talle 972. aastal Otto I. Selle nimi on tuletatud langobardidest, see hõim elas siin kunagi. Siit algas Lombardia koloniseerimine nende ariaanliku kuninga Alboini juhtimisel.

1146. aastal on esmakordselt mainitud Peeter-Pauli kollegiaatkirikut. 1186. aastal andis siis pädev Verdeni vürstlik piiskop Tammo (suri aastal 1188) kollegiaatkirikule veel eesõigusi.

Linn tehti 1189. aastal Heinrich Lõvi poolt maatasa, peale kirikute. Selle ajani oli see kõige õitsvam kaubanduslinn Põhja-Saksamaal.

Endise kollegiaat-, vahepeal luterliku kiriku (saksa: Bardowicker Dom; sõna Dom kasutatakse saksa keeles - pars pro toto - sünekdohhina kollegiaatkirikute ja katedraalide jaoks ühtviisi) praegune hoone püstitati ajavahemikus 1389 kuni 1485.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]