Ball

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib pidulikust tantsuõhtust; filmi kohta vaata artiklit Ball (film)

Ball on pidulik tantsuõhtu. Balle korraldatakse nii millegi tähistamiseks ja heategeval otstarbel kui ka lihtsalt osalejate lõbustamiseks. Ajalooliselt on ballid olnud Euroopa (uuemal ajal ka Ameerika) kõrgklassi meelelahutus. Neile on omased pidulik rõivastus, kõrgel tasemel teenindus ja elav muusika.

Tähistamiseks korraldatakse balle näiteks riiklikel tähtpäevadel (Eesti Vabariigi aastapäev, uusaasta) kui ka kohalike sündmuste puhul (linna aastapäev, koolilõpuball) või aastaaegade vaheldudes (kevadball, sügisball). Kõrgklassi esindajad on korraldanud balle perekondlike või isiklike sündmuste puhul nagu sünnipäevad (eriti juubelid), abiellumine vms.

Ballide üks alaliik on maskiballid, kus osalejad kannavad äratundmise vältimiseks maske ning enamasti ka kostüüme. Maskiballid pärinevad Euroopa karnevalitraditsioonist, kus anonüümne mask markeerib lubatavuse piiri nihkumist, ehkki tegelikult ei pruugi mask kandja isikut varjata.

Ohtralt on balle kirjeldatud klassikalises kirjanduses, samuti kujutavad neid vahel ajaloofilmid ("Tuulest viidud"), ooperid ja operetid (Giuseppe Verdi "Maskiball", Pál Ábrahámi "Savoy' ball").

Üks suurimaid kaasaegseid balle on igal aastal toimuv HIVi ja AIDSi teemaline Life Ball Austria pealinnas Viinis, mis on ühtlasi suurim heategevusüritus Euroopas.