Mine sisu juurde

Baker Street

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel on tänavast; teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Baker Street (täpsustus).

Baker Streeti tänavasilt

Baker Street on tänav Londonis Marylebone'is Westminsteri linnaosas.

Tänav rajati 18. sajandil ja sai nime ehitaja William Bakeri järgi. Kui algul rajati Baker Streetile kõrgklassi elamuid, siis tänapäeval asuvad seal peamiselt kontori- ja ärihooned.

Baker Street on üsna tiheda liiklusega.

Baker Streetile saab sõita Londoni metrooga. Väljuda tuleb Baker Streeti peatuses. See on üsna vana peatus: ta avati juba 1863.

Väljamõeldud aadressil 221B Baker Street elas Arthur Conan Doyle'i loodud detektiiv Sherlock Holmes. Doyle valis niisuguse aadressi seetõttu, et tema ajal ei olnud Baker Streetil 100-st suuremaid majanumbreid ja ta ei tahtnud tegelike majade omanikele tekitada fännikirjade saabumisega probleemi.

Ööl vastu 11. septembrit 1971 toimus Baker Streetil asuvas Lloyds Banki harukontoris ulatuslik rööv. Mitu meest rentisid panga naabermajas äriruumid ning kaevasid maja alt panga varakambrisse käigu. Nad tekitasid pangale ligi 3 miljonit naelsterlingit kahju, sellest umbes poole moodustas sularaha ja poole hoiulaegastes olnud väärtasjad. 1973. aasta jaanuaris mõisteti beli meest varguses süüdi, neist üks sai 8 aastat ja ülejäänud 12 aastat vangistust.

1835 avati Baker Streetil esimene alaline Madame Tussaud' vahakujude näitus. Vahakujude muuseum oli seal kuni 1884. Seejärel viidi muuseum üle Marylebone Roadile, mis asub kohe ümber nurga.