Böömimaa Elisabeth

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Pfalzi printsess, Böömimaa Elisabeth. Tundmatu autori portree 1636. aastast.

Böömimaa Elisabeth ehk Pfalzi Printsess Elisabeth (26. detsember 161811. veebruar 1680) oli protestantliku Pfalzi kuurvürsti Friedrich V ehk Böömimaa kuninga Friedrich I ja Pfalzi kuurvürstinna, Böömimaa kuninganna Elizabeth Stuarti kolmas laps ning vanim tütar. Sündinud Saksamaal Heidelbergis, veetis oma noorusaastad Haagis, Madalmaades, kuhu ta perekond põgenes pärast Friedrich V otsustavat kaotust Böömi sõjas. Ta sai hea keele- (vanakreeka, ladina, prantsuse, inglise ja saksa) ning üldhariduse (loogika, matemaatika, poliitika, filosoofia ja loodusteadused) ja teenis oma mitmekülgsete teadmiste tõttu vendadelt-õdedelt hüüdnime "La Grecque" (prantsuse keeles kreeklanna).[1]

Ta on enim tuntud kirjavahetuse tõttu kuulsa prantsuse filosoofi René Descartes'iga, milles ta tõi esile Descartes'i substantsidualismi olemusliku keha-vaimu probleemi. See kirjavahetus oli oluliseks inspiratsiooniks Descartes'i "Hinge passioonidele" (1649). Descartes'i kirjad Elisabethile avaldati juba Claude Clerselier toimetatud Descartes'i kirjavahetuse postuumses väljaandes. Elisabeth keeldus aga oma eluajal endapoolsete kirjade avaldamisest ning A. Foucher de Careil toimetatud väljaandes ilmunud ning hiljem Charles Adam'i ja Paul Tannery koondväljaandessegi koondatud kirjad on tõenäoliselt Elisabethi kirjade 18. sajandi algusest pärinevad koopiad[1].

1660. aastal siirdus ta taas Saksamaale ning andis Herfordi nunnakloostris nunnavande. 1667. aastal nimetati ta Herfordi abtkonna abtissiks. Temast sai abtkonna maade tõhus valitseja, aga ka varjupakkuja usu tõttu tagakiusatuile (näiteks Jean de Labadie õpetuse järgijatele)[2]. 1679. aastal jäi Elisabeth vesitõppe[2] ja suri 1680. aastal ravi leidmata.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Lisa Shapiro. "Elisabeth, Princess of Bohemia", Stanfordi filosoofiaentsüklopeedia, 2013.
  2. 2,0 2,1 Rainer Pape. "Elisabeth von der Pfalz", Vestfaali ajalooportaal, 2004.