Axel Roosmann

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Axel Bernhard Roosmann (ka Rossman, Rosmann, Roosman; 14. august 1899 Tartu22. veebruar 1974 Toronto) oli eesti graafik, kes põhiliselt tegeles graafilise disainiga.

Axel Roosmanni pärines trükitöölise perekonnast, tema isa August Rossmann oli aastatel 1923–1932 Tallinna Kunsttööstuskooli trükitöö meister. Axel Roosmann on väljaõppinud litograaf, kes alustas sel alal õpinguid 1913. aastal Riias ja jätkas hiljem Petrogradis. Kui tuli tagasis Eestisse, astus ta vabatahtlikuna Vabadussõtta, kus teenis topograafina. 1922. aastal õppis Tallinna Kunsttööstuskoolis.[1] Hiljem töötas ta 9 aastat Tallinnas Riigi trükikojas litograafina ja hiljem vabakunstnikuna, olles kavandanud ka näituse paviljone. Kui algas uuesti sõda, siis kuna tema ema oli saksa soost, sai perekond emigreeruda 1941.aastal Saksamaale. Sõja lõppedes siirduti edasi Rootsi Stockholmi, kus neil oli sugulasi. 1966. aasta detsembris asus elama Kanadasse Torontosse.

Ta on kujundanud hulga ajakirjade esikaasi:

Ta tegi õli- ja akvarellmaale ja kujundas Eesti marke. On kujundanud hulga plakateid, postkaarte, ekslibriseid, reklaamplakateid ja pakendeid. Paljud pakendid olid edukad võistlustööd. Samuti on ta illustreerinud rohkearvuliselt raamatuid ja kujundanud Eesti esimesi mängukaarte[2].

Tema karikatuure avaldati ajakirjas "Vaba Eestlane" ja "Tallinna Elu".

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

  • Graafikasari metsavendade vabadusvõitlusest Tuli tuha all (jäi lõpetamata, valmisid üheksa graafilist lehte kahekümne viiest ettenähtust)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Tuli tuha all: Eesti metsavendade vabadusvõitlus sõnas ja pildis. Graafika: Axel Roosman. Koostanud [ja välja andnud]: Eesti Rahvuslaste Kogu Kanadas, Toronto, 1976
  • Valimik Axel Roosman'i graafikat 1918–1940. Stockholm, 1980

Viited[muuda | muuda lähteteksti]