Avaveeujumine

Allikas: Vikipeedia
Avaveeujumises võistlevad triatlonistid

Avaveeujumine on ujumisdistsipliin, mida harrastatakse veekogudes, näiteks ookeanis, meres, järves või jões.

Tänapäevase avaveeujumise ajastu alguseks peetakse mõnikord 3. maid 1810, kui lord Byron ujus mitu miili, et ületada Hellespont (nüüd tuntud kui Dardanellid) Euroopast Aasiasse.

Esimestel kaasaegsetel olümpiamängudel Ateenas 1896. aastal peeti ujumisvõistlused avavees. 2000. aasta Sydney olümpiamängudel oli triatloni avaalal esimest korda 1500 m ujumine avavees ja 2008. aastal Pekingis 10 km avaveeujumine. FINA korraldatud maailmameistrivõistlustel on avaveeujumine võistluste kavas alates 1991. aastast. FINA korraldas aastatel 2000–2010 eraldi avaveeujumise maailmameistrivõistlusi. 2007. aastast peetakse FINA 10 km maratoni ujumise maailmameistrivõistlusi mitmel võistlusel kogu maailmas.

Tegevuse populaarsus on viimastel aastatel suurenenud. Ilmunud on ka menukaid "metsiku ujumise" raamatuid, mille autorid on olnud näiteks Kate Rew, Daniel Start ja Roger Deakin.

Üritused nagu Midmari Miil Lõuna-Aafrikas (pühendatud Wayne Riddenile) või Suur Ujumine Suurbritannias (pühendatud suurele ujumisele Colin Hilli idee järgi) on aidanud tekitada ja kasvatada huvi spordi vastu.