Mine sisu juurde

Aumeisteri

Allikas: Vikipeedia
Aumeisteri

Elanikke: 32 (2019)[1]

Koordinaadid: 57° 31′ N, 26° 12′ E
Aumeisteri (Läti)
Aumeisteri

Aumeisteri (vanasti ka Serbigale, Aumeistari, Aumeisters või Aumeisteris) on küla (mazciems) Lätis Smiltene piirkonnas Grundzāle valla põhjaosas.

Asula tekkis Aumeisteri mõisa hoonetekompleksi juurde. Mõisa on esmamainitud 1533. aastal, mil Riia peapiiskop Thomas Schöning andis Smiltene lossile kuulunud Serbigali maad õuemeistrile Meinhard von Schierstädtile. Selle viimase saksakeelsest ametinimetusest hofmeister sai mõis ka ühe oma saksakeelsetest nimevariantidest, millest hiljem on tulenenud lätikeelne Aumeisteri. Agraarreformi järel rajati sealse mõisa peahoonesse kool.[2]

Küla oli Aumeistri kihelkonna keskuseks. 1944. aasta septembris toimusid piirkonnas pealetungiva Punaarmee ja Saksa vägede vahel ägedad lahingud, mille käigus hävis ka sealne kirik.

Külas asub Aumeisteri bussipeatus.[3]

Külas kasvavad Aumeisteri mõisa tamm, Aumeisteri vaher ja Gobase tamm on looduskaitse all.[4] Aumeisteri mõisa hoonetekompleks (tallid, kutsari maja, elumaja, mõisavalitseja maja, häärber, palkidest ait, maneež, kõrts) ja park on muinsuskaitse all.[5]

2016. aastal oli külas 37 elanikku.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vietvārdu datubāze
  2. Latviešu konversācijas vārdnīca. II. sējums. Rīga : Anša Gulbja izdevniecība. 3808-3809. sleja.
  3. Autotransporta direcija
  4. Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS
  5. "Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija". Originaali arhiivikoopia seisuga 18. september 2021. Vaadatud 23. juunil 2019.