Mine sisu juurde

Athenaios

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib vanakreeka retoorikust ja grammatikust, teiste samanimeliste isikute kohta vaata täpsustuslehekülge Athenaios (täpsustus).

Athenaios
Amet kirjanik
Deipnosophistae, 1535

Athenaios (ladina keeles Athenaeus) Naukratisest oli vanakreeka retoorik ja grammatik, kes oli pärit Vana-Egiptusest Naukratise linnast.

Ta õppis Aleksandrias, kus ta elas 170230 pKr.

Hiljem ta elas Roomas, kus ta kirjutas teose "Deipnosophistai" ("Õpetatud meeste pidusöök"), mis koosneb 15 raamatust. Neist 1., 2. ja 3. raamat on säilinud üksnes 11. sajandil tehtud valikuna. Ülejäänud raamatud on säilinud enam-vähem terviklikult. Raamat peab olema kirjutatud pärast keiser Commoduse surma 192 pKr, sest ta sisaldab kohti, mis pole Commoduse suhtes aupaklikud.

Teos sisaldab palju andmeid, mis muidu oleksid kaotsi läinud. Seal on tsiteeritud üle 1500 enamasti kaotsiläinud teose üle 700 autorilt.

Teoses on kujutatud lõunasööki, mille aastal 228 pKr annab rikas roomlane Larensius, kuulsa antikvaari Varro järeltulija. Külaliste seas on oma aja õpetatumad mehed, nende seas arst Galenos ja jurist Ulpianus (viimane oli küll tegelikult aastaks 228 pKr juba surnud).

Vestlus puudutab paljusid teemasid, mis on seotud koduse ja ühiskondliku eluga, kommete ja tavadega, kaubanduse, kunsti ja teadusega.

Kõige väärtuslikumate asjade seas on rohkesti katkendeid proosakirjanikelt ja poeetidelt, sealhulgas keskmise komöödia meistritelt.