Arvutusjõudlus

Allikas: Vikipeedia

Arvutusjõudlus näitab arvutisüsteemi andmetöölemisvõimekust[1].

Peamine arvutusjõudluse määraja on kasutatav protsessor. Jõudlus sõltub nii protsessori arhitektuurist kui ka taktsagedusest.

Arvutusjõudlus on lõplik st. protsessor teeb mingi arvu taktide kohta mingi hulga operatsioone ja ei ole võimeline seda piiri ületama.

Arvutusjõudlust kui ressurssi ei ole võimalik hiljem kasutamise eesmärgil salvestada – protsessor on võimeline mingi hulga taktide jooksul tegema mingi hulga operatsioone ja kui me neid operatsioone hetkel ei teosta, siis see ressurss läheb lihtsalt kaotsi.

Arvutusjõudlust iseloomustavad mõõtühikud on näiteks taktsagedus ja täidetavate käskude hulk ajaühikus (MIPSid ja FLOPSid). Taktsageduse kasutamine erineva arhitektuuriga arvutite jõudluse hindamisel pole kuigi informatiivne, sest erinevate käskude täitmiseks kulub erinev arv taktimpulsse. Seepärast kasutatakse täidetavate käskude arvu ajaühikus.

  • MIPS - (Million Instructions Per Second) - miljonit käsku e. instruktsiooni sekundis. Kirjeldab, kui palju operatsioone täisarvudega suudab protsessor sekundis täita.
  • FLOPS - (FLoating-point Operations Per Second) - ujukomaarvutusi sekundis. Erinevalt MIPS-ist väljendab protsessori jõudlust ujukomaarvutuste teostamisel.
  • Jõudlus elektrilise võimsusühiku (vati) kohta ajaühikus [2]

FLOPS-e kasutatakse rohkem teadusarvutite võrdlemisel (näiteks koostatakse nende põhjal superarvutite edetabeleid), harilike personaalarvutite puhul pole see näitaja niivõrd oluline – märksa olulisem on nende puhul MIPS-ide hulk.

Arvutusjõudluse tippsaavutuste kohta antakse IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) ja arvutitehnika assotsiatsiooni ACM (Association for Computing Machinery) poolt alates aastast 1987 välja Gordon Belli auhindu.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Arvutusjõudlus ja ribalaius: courses.cs.ut.ee/2009/syshald/uploads/Main/loeng03_joudlus.pdf, L.Jesmin, M.Taremaa
  2. CNET News: Power could cost more than servers, Google warns