Arutelu:Star Trek

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Seriaal v telesari v sari v kvaliteetsari[muuda lähteteksti]

Seriaalidele tuleks teha oma kategooria. Kas selle nimeks peaks olema "Seriaalid" või "Teleseriaalid" või midagi muud? Siim 9. september 2005, kell 09.15 (UTC)

Lisaks, mis on nende sõnade tähenduse erinevus - telesari, teleseriaal, teleseeria, telešõu? Peep 9. september 2005, kell 09.26 (UTC)

Sarja osad on terviklikud (ei vaja mõistmiseks teisi osi), aga seriaali osad ei ole terviklikud (vajavad mõistmiseks teisi osi). Šõul on kindel juht, kes asja koos hoiab. Taivo 9. september 2005, kell 10.58 (UTC)

Ehk siis, et seriaalide osad jätkuvad sealt, kus eelmine osa pihta hakkas? Siis peaks Star Trek ju olema sari.

Võib kasutada ka terminit kvaliteetsari ning lühema variandina lihtsalt sari, kui kontekst selge on. Minu arusaamist mööda on
  • Seriaal on sama, mis telenovela, "Santa Rabarberid", "Vaprad ja ilusad" ja muu seep, mis videolindile määritakse. Sinna läheb ka "Kodu keset linna". Huvitav, kas "Õnne 13" kah, ehkki ma pole selle fänn eriti?
  • Sari on lati võrra kõrgemal, sinna kuuluvad kõik need, mis pole video peale tehtud, ntx "A-Rühm", "MacGyver" ja teised vanad sarjad, mis kunagi olid tuntud kvaliteetsarjadena, aga nüüd tunduvad kuidagi plassid ja väga kaheksakümndendate ja vanemate aegade stiilis (k.a. "Mary Tyler Moore", kuid see kõlbaks äkki teatava retrokvaliteedi pärast). Samuti veel vanem "Father Knows Best" ntx, mida on vist ühe YLE pealt näha. Sealtmaalt on siiani kvaliteetseteks jäänud "Kutsuge McCall" ("The Equalizer") ja "Miami Vice". Sinna kategooriasse kuuluvad komöödiad, näiteks "Tuvikesed", ning muu säärane värk.
Vahepeale lähevad "Babylon 5" (see oli hea tegelt), "Xena", "Buffy" ning ma liigitaksin "Seksi ja linna" kah siia.
  • Kvaliteetsari on kõik, mis on hea filmi peale tehtud (inglaste puhul mitte alati, kuid see ei takistanud neid head materjali vähemalt komöödiate alal tegemast) ning vähemalt mingigi ametliku auhinna 'meerikamaal võitnud või vähemalt hea vaatajaskonna, ntx "Võitluslaev Galactica", "Star Trek", "C.S.I:*" (* = Vegas/LA/NY), "Homicide: Life on the Street", "24", "Mulla all", "Räpane Mackey", "Third Watch" (aka "Kolmas vahetus", mida on YLE pealt näha neljapäeva õhtuti vist või nii) aga ka "Frasier", "Kuldsed tüdrukud" ("Golden Girls"), "'Allo, 'Allo!", "Jalgpallurite naised", "Pahad tüdrukud" jne.
-Mardus 27. aprill 2006, kell 16.41 (UTC)

Aga kas teleseeria on korrektne sõna? Peep 9. september 2005, kell 11.12 (UTC)

"Telesaated" sobiks minu arust kõiki neid kirjeldama. Peep 20. september 2005, kell 17.24 (UTC)

kuulge noored ega te selle klassifitseerimisega äkki üle ei pinguta ??? enamus TV sarjad/seriaalid on ikka sellised et osast aru saada pead ikka midagi enne ka näinud olema ! kuigi StarTrek on selline et iga seeria on omaette novell on nad vaatamat sellele seotud omavahel - ehk nii kolmandik osa tegevusest (umbes) on oluline et mõista mis oli enne ja mis tuleb pärast --makruss 22. september 2005, kell 07.12 (UTC)

Muidugi tuleb teemast arusaamiseks vaadata eelnevaid osasid, kuid küsimus on selles, et kas ühe osa algus jätkab tegevust eelmise osa lõpust. Star Trek seda ei tee. Peep 22. september 2005, kell 07.43 (UTC)

vahest teeb - nagu ka kõik teised sarjad - seeg aminu meelest on suht mõtetu hakata juuksekarva lõhki ajama. kas tegemist on seriaaliga või sarjaga on tegelikult inimesele kama2 - tal on oluline et huvitav oleks ja vahet pole kas tegu on reaal elu või täieliku väljamõeldisega asi jääb kehtima --makruss 22. september 2005, kell 09.23 (UTC)

Jah, seda küll, kuid entsüklopeedilise täpsuse huvides on seda vaja täpsustada. Peep 22. september 2005, kell 09.27 (UTC)


EE on kirjutanud inimesed - meie oleme inimesed - seega vajadusel kirjutame EE ümber. kui EE ref punktiks tuua siis nagu is ekirjutasid ""Vaatasin EE'st järgi "film" definitsiooni - "kinof. kunstiteos (mänguf., tõsieluf., jne.), mis on loodud filmitehnika vahenditega"."" seega iga sari seriaal on FILM. lihtsalt filmi alaliik - minu meelest - aga kui te mulle massiga peale surute siis võin ju leppida järgnevat lühifilmi teleseriaaliks kutsuma ;-))) --makruss 22. september 2005, kell 18.57 (UTC)


Star Trek on fiktiivne universum, mille kohta on tehtud kuus ulmeseriaali

Star Trek on üks kuulsamaid ulmeseriaale.

Mulle tundub, et siin midagi ei klapi. Andres 22. september 2005, kell 17.20 (UTC)

mnjahh ... saan aru - pisike refraseerimine on kohane - mõtleme veel vaatamata et see lause ei olnud minu vaimusünnitis --makruss 22. september 2005, kell 18.59 (UTC)

kui see kannatab siis hommikul värske peaega mõtlen midagi --makruss 22. september 2005, kell 19.05 (UTC)


"Star Trek" on üks kuulsamaid ulmeseriaale, millele pani alguse Gene Roddenberry 1966 aastal eetrisse läinud teleseriaaliga.

Üks kuulsamaid seriaale, millele Roddenberry seriaaliga alguse pani? Andres 23. september 2005, kell 07.23 (UTC)


pisike täpsustus on jahh kohane... --makruss 23. september 2005, kell 09.40 (UTC)

Star Trek Universe, Star Trek Timeline[muuda lähteteksti]

Praegu neid küll minu arust eraldi artiklitena vaja ei ole. Peep 25. september 2005, kell 09.15 (UTC)

ma saan siiski asjast aru nii et nad on rohkem nagu täiend artiklid artiklile StarTrek nagu ka artiklid filmidest ja sarjadest - iseenesest ükski neist pole ju nii pikk et peaks eraldi olema kuid kui arvestada ST nähtuse suurust siis ühte jadasse pole seda nagu mõtet panna --makruss 30. september 2005, kell 06.12 (UTC)


kas on mõtet see lehekülg pikaks ajada ? et panna kõik ühte jadasse ?? StarTrek artikkel on nähtusest StarTrek mis sisaldab sarju filme nänni ja muud meediat ... seega nähtuse StarTrek all on lühike tutvustus millega tegemist ja siis jada teisi artikleid mis asja siis vähe laiemalt lahti seletab jne ... panin ju artikli lõppu selle MemoryAlpha lingi just selle pärast et siia pole nii pikka ja põhjalikku teha ju vaja - keskmine eesti trekker ikkagi räägib niipalju inglise keelt et aru saab ja kes veel ei tea leiab siit sisse juhatuse. plaanis on mul veel kunagi lisada artikkel Bibliograafia kuhu kavatsen lühikeste sisu tutvustustega panna need 20 umbes raamatut mis mul on ;-) --makruss 25. september 2005, kell 19.03 (UTC)

Praegu on need kaks artiklit nii lühikesed, et eraldi artiklite tegemine ei tasu ära - see tekitab lugejale ainult mõttetut artiklite vahel klõpsimist. Eraldi tuleks teha siis, kui need teised annavad juba omaette artikli mõõdu välja. Peep 26. september 2005, kell 13.58 (UTC)


Universum, seriaal[muuda lähteteksti]

Ehk võiks nii teha, et see artikkel räägib Star Treki maailmast, ja Star Trek (telesari) räägib "The Original Series"-ist. Peep 25. september 2005, kell 10.19 (UTC)


StarTrek on praeguseks nähtus mille algallikaks kuid mitte kandvaks osaks (enam) ei ole TOS - TOS on nüüdseks - nagu ka muud filmid sarjad ja raamatud osa nähtusest StarTrek seega oleksin tänulik fänn (ja loodan et ka muud ST fännid saavad minust aru) kui selle artikli ülesehitus jääks selliseks enamvähem nagu ta on --makruss 30. september 2005, kell 06.12 (UTC)

Seega sa nõustud ju minuga. Aga kui käsitleda siin artiklis Star Treki maailma, siis algus küll ei saa öelda, et see on "kino- ja televisiooniteoste kompleks", vaid peaks ütlema, et see on väljamõeldud maailm, kus need filmid ja sarjad ning muud teosed toimuvad. Peep 30. september 2005, kell 11.16 (UTC)
OK esimese lause teeme ringi ja rahu majas. --makruss 30. september 2005, kell 14.31 (UTC)
Olgu, nüüd minu poolest sobiks. Aga miks sa kirjutad StarTrek kokku? Siin ei kasutata CamelCase'i enam ammu. 84.50.170.131 30. september 2005, kell 15.47 (UTC)

Kirjandus[muuda lähteteksti]

Raamatud, mis on kirjutatud Star Treki maailma ja nähtuse enda kohta, peaksid olema alaosa Kirjandus all, ja raamatud, mille sündmused toimuvad Star Treki maailmas, alaosa Raamatud all (ehk tuleks siis ka lugejale lisada selgitav märkus). Peep 30. september 2005, kell 11.21 (UTC)

nõus - kui raamatust teha artikkel - seni kui loeteluna siis see paar bitti infi võib ka kahes kohas olla --makruss 30. september 2005, kell 14.31 (UTC)
Samuti nimekiri Eestis poodides kas kunagi ja ka praegu saadavalolevatest raamatutest ning mingi lühike loend eesti keelde tõlgitud teostest. -Mardus 27. aprill 2006, kell 16.16 (UTC)

(fännide keelepruugis Star Trek Universe)

Võib eesti keelde panduna olla ka kui Star Treki universum. Nimetused ja lingid ei pea olema inglise keeles, kuna tegemist on eestikeelse Vikipeediaga. -Mardus 27. aprill 2006, kell 16.16 (UTC)

Star Treki teemalisi arvutimänge on võimalik mängida nii üksi kui interneti vahendusel teiste isikutega. On olemas nii virtuaalsed kui tavalised poed, kus müüakse Star Trekis kasutatud vormirõivaste, riiete ja maskide koopiaid.

Eestis müüdavate arvutimängude kohta ülevaadet ei ole, kuigi paar pealkirja olen näiteks Tallinnas Linnu Tee Hypperrimis näinud. Karp oli kastis ühes kuhjas teiste mängudega. -Mardus 27. aprill 2006, kell 16.16 (UTC)

Star Treki fänne kutsutakse trekkeriteks või trekkiedeks. Sarja esimesed fännid on ammu täiskasvanud ning paljude lapsed on samuti saanud trekkeriteks.

Selle väite kohta oleks targem saada mingit allikat, mis seda niiviisi väidab. Teine asi on selles, et paljud vanad on siitilmast juba lahkunud ning Trekifännide järelkasvu on raske juurde tekitada, kuna näiteks P-Ameerikas ja Euroopas on turg Star Trekist küllastunud olnud. -Mardus 27. aprill 2006, kell 16.16 (UTC)
Ma ei saa aru, kuidas see on tähtsusetu info. Andres 30. september 2005, kell 12.31 (UTC)
Võib-olla selle saab tagasi panna, et on juba mitu põlvkonda trekkereid, kuid see, et neid mänge on nii tava- kui mitmikversioone, pole küll mõtet öelda. Sama hästi võiks öelda, et "need mängud töötavad ainult Windowsi platvormil" (ei pruugi tõsi olla muidugi) või et "need mängud on värvilise graafikaga". See, kas vastav mäng on mitmikmäng, tuleks öelda mängu artiklis, kui see kunagi tekib. 84.50.170.131 30. september 2005, kell 15.47 (UTC)
Targem oleks teha ülevaade Eestis müüdavate mängude kohta — nimekiri tuleb niiviisi lühem, sest kõik ei ole siin müügil. Nimekirja saab andmete kogunemisel tabelisse seada ning siis vastavalt anda võrdlus, et mis op/süsteemidel töötab ja mis on nõudmised riistvarale. -Mardus 27. aprill 2006, kell 16.16 (UTC)
Tegin alguse tipa ringi - ehk nii sobib paremini --makruss 30. september 2005, kell 14.41 (UTC)


niih - mis minusse puutub siis see Star Trek artikkel on põhikondikavas valmis. Lisan ehk veel näitlejate elulugusi täiendan kindlasti Ajaliini ja Universumi osa ning ehk veel mõningaid pisiasju kõik muud huvilised on loomulikult teretulnud ;-) --makruss 10. oktoober 2005, kell 15.30 (UTC)

Ettepanek[muuda lähteteksti]

Ehkki ingliskeelne Vikipeedia kajastab detailselt ka Star Treki-maailma (mõnikord mõlemad toimetused täpselt samal teemal on erinevad, seega on ühest või teisest alati võimalik leida uuemat/detailsemat informatisooni), oleks ehk targem äkki Star Treki universumi kohta kirjutada Memory Alpha-sse, mis on siis Vikilinn spetsiaalselt Star Trekile. Kes veel ei tea, siis Võitluslaev Galacticale on kah üks selline olemas juba.

Memory Alpha-s oleks tarvis GPLi eestikeelset tõlget ning esilehe eestikeelset tõlget ning vist ka juhiste eestikeelset tõlget, nagu ma mäletan.

http://www.memory-alpha.org — Star Treki-spetsiifiline viki. Keskendub Star Treki universumile, näitlejatele, tegelastele, nende elulugudele, spetsiaalsetele sündmustele Treki universumis jne. On võimalus, et seal on vähem kriitikat Star Treki aadressil, kui näiteks ingliskeelsees Vikipeedias.
http://www.battlestarwiki.org — enam-vähem sama Galactica kohta.
-Mardus 27. aprill 2006, kell 16.03 (UTC)

Minu meelest tasub kõigest sellest igal juhul kirjutada ka Vikipeedias. Andres 29. aprill 2006, kell 05.16 (UTC)

ainult seda, et Spock ei ole komandör - see on inglise keeles "Commander" on tiitel/auaste - ametikoht tal siis mitte komandör aga kapteni 1 abi. --makruss 28. aprill 2006, kell 17.38 (UTC)

Filmide ja sarjade pealkirjad[muuda lähteteksti]

Filmiveebi järgi peaks olema vastavalt:
Sarjad:

Filmid:


Katkine link[muuda lähteteksti]

Korduval kontrollimisel on leitud, et järgnev välislink ei tööta. Kontrolli selle toimimist ja vajadusel paranda vigane link.

--MastiBot (arutelu) 7. juuli 2013, kell 04:25 (EEST)

Jutumärgid[muuda lähteteksti]

Kas ainuõige on "Star Trek" või võib ka Star Trek, kui räägitakse ulmemaailmast, mitte konkreetsest teosest? Adeliine 23. august 2013, kell 15:25 (EEST)

Arvan, et võib ilma jutumärkideta öelda Star Treki maailm või Star Treki universum, aga seda võiks keelenõust küsida. Andres (arutelu) 23. august 2013, kell 16:24 (EEST)