Arutelu:Mõttetalgud

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

See on välja töötatud 1980-datel aastatel Tartu koolkonna poolt, kuhu kuulusid Valdo Ruttas, Jüri Ginter, Ivar Dembovski, Toomas Hansson jt. Sellest on meil juba juttu artiklis Avatud Ruumi meetod, mis ei ole eestlaste välja mõeldud. --Tiuks 6. juuli 2009, kell 12:23 (UTC)

Minu Eesti 1. mai ürituses kasutati Avatud Ruumi meetodit. Üritust hakati ekslikult nimetama MÕTTETALGUD. Mõttetalgud on Tartus 80-datel aastatel välja töötatud meetod. Sellel on sarnaseid jooni Avatud Ruumiga, aga paljus erinev. vt. http://talgujad.tartu.ee/ – Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas Talguarbuja (arutelukaastöö) .

Mõttetalgute meetodi (avatud ruumi meetodi) sõnastas ja rakendas ellu USA juhtimisnõustaja Harrison Owen 1985. aastal Riigikogu toimetised, Avatud Ruumi eestikeelsele kodulehekülg. Teda ei hakatud ekslikult nimetama mõttetalguteks. Mõttetalgute ülesehitus on avatud ruumi meetodil ja Minu Eesti mõttetalgute idee hakkas Teeme Ära meeskonna liikmete peades küpsema 2008 aasta suve lõpul[1]. Igaüks võib teha mõttetalguid ja Tartu talgutajate lehel on ekslik info. Kuidas saab välja töötada meetodit, mis on juba olemas. 1. mai ürituse korraldas Kodanikualgatus Teeme Ära Minu Eesti (mitte MTÜ Minu Eesti, see on registreeritud Isamaa ja Res Publika Liidu (IRL) Pärnu piirkonna arendusjuhi, palgalise parteitöötaja Raul Sarandi nimele). Minu arust võiks selle jama kustutada. --Tiuks 7. juuli 2009, kell 13:34 (UTC)

Austatud Tiuks! Sõna "mõttetalgud" ei olnud eesti keeles enne 1988. a. üldse kasutusel ja see sõna mõeldi välja ja võeti kasutusele siin leheküljel kirjeldatud meetodi märkimiseks. Seda sõna ei patenteeritud ja seetõttu läks see oma kena kõla tõttu laialdasse kasutusse igasuguse koos mõtlemise nimetusena. Minu Eesti kasutas juba laialt levinud ilusat sõna oma ettevõtmise nimetusena, aga ei omandanud seeläbi meetodit. Ruuta Küttim 10. juuli

Kas ei võiks siis öelda, et sellel sõnal või nimel on kaks tähendust? Andres 10. juuli 2009, kell 16:22 (UTC)
Tiuks on nähtavasti asjast valesti aru saanud. Andres 10. juuli 2009, kell 16:25 (UTC)
Mind häirib see, et mõttetalgutel Minu Eesti kasutati avatud ruumi meetodit aga siin tahetakse rääkida sõna kujunemisloost. Seda peaks siis ka paremini selgitama. Iseenesest oli avatud ruumi meetod olemas, mida järgiti ka eelnevatel mõttetalgutel (täienduskoolitustel). --Tiuks 10. juuli 2009, kell 16:59 (UTC)
Ma arvan, et siin tahetakse rääkida Štšedrovitski koolkonna mängu põhjal Eestis välja töötatud mängust. See oleks sõna üks tähendus. Ja teine oleks laiem tähendus, mida "Minu Eesti" silmas pidas. Selle teise tähenduse puhul pole oluline, millist meetodit kasutatakse, vaid see, et püüakse koos mõeldes vabatahtlikkuse alusel mingile avalikule probleemile lahendusi leida. Andres 10. juuli 2009, kell 17:06 (UTC)
Sellega ma olen päri. --Tiuks 10. juuli 2009, kell 17:09 (UTC)

koolkonna täpsustus vajalik[muuda lähteteksti]

Tartu koolkonna - mis valdkonnas, see peaks olema väljakirjutatud. Kas arstide koolkonna? või hoopis füüsikute koolkonna ? suwa 10. juuli 2009, kell 17:10 (UTC)

Ühed esimestest organisatsioonilis-tegevuslikest mängudest Eestimaa pinnal korraldasime TRÜ kehakultuuriteaduskonna juures tegutseva üleliidulise õppejõudude täiendusfakulteedi dekaani Arno Vaiksaare tellimisel Kääriku spordibaasis.TOSIN TALGUTERA. Kuna Talgujatel on oma koduleht, siis võiks selle artikli pealkiri olla "talgujad". Sellisel juhul saaks rääkida talgute ajaloost. Näiteks hetkel käib haridustalgute ettevalmistamine. --Tiuks 11. juuli 2009, kell 00:21 (UTC)
Talgujate kohta võiks olla eraldi leht. See artikkel räägib ju mängust. Andres 11. juuli 2009, kell 05:41 (UTC)

Selle artikli juures on olulised ka viited. Andres 11. juuli 2009, kell 05:42 (UTC)

Definitsioon[muuda lähteteksti]

Kas oleks parem sõnastus ... on koostöövorm (mõtlemise talgud), mis põhines algul Štšedrovitski organisatioonilis-tegevuslikul mängul. --Tiuks 11. juuli 2009, kell 08:41 (UTC)

Põhineb ju siiamaani.
Tuleks mõelda, kuidas kaks mõistet lahku viia. Andres 12. juuli 2009, kell 10:20 (UTC)

Tegin redaktsiooni Talgujate kommentaare arvestades--Talguarbuja 17. juuli 2009, kell 15:18 (UTC)--Talguarbuja 17. juuli 2009, kell 15:18 (UTC)

Kas üldmõisteks mõtlemise koostöövorm sobib?
Me peame siin rääkima ainult üldmõistest ja liigse eemaldama. Näiteks leidsin mõttetalgute dokumendi ka Otepää vallast "Otepää kuppelmaastik Lõuna - Eesti keskuseks". --Tiuks 25. juuli 2009, kell 10:53 (UTC)

mõttetegevus, kas ajus või suhtluses?[muuda lähteteksti]

Mõttetalgute meetodi praeguses definitsioonis kehtestub paras segadus sõna mõttetöö tõttu. Viimasest seletatakse Wikis, et toimub eestlastel selgelt ajus ja venelastel[2] ka vist ajus - мышление. Aga mõttetalgutes sobib see, mille kohta juba Štšedrovitski nimetas мыследеятельность, мыследеятельность, see toimub ütleks - ajudes ja ajude vahel, ehk intellektuaalsete ja kommunikatiivsete protsesside kompleks, sisuliselt eestlaste Mõttetalgud. --Talguarbuja 17. juuli 2009, kell 21:44 (UTC)

Artikli teema[muuda lähteteksti]

See mitme teema käsitlemine siin artiklis ei ole kohe kuidagi sobilik. Jätaks siia artiklisse selle "Mõttetalgud rahvakeelse üldmõistena"-osa ja liigutaks "Mõttetalgu meetod"-i osa eraldi samanimelisse artiklisse. Ivo 18. juuli 2009, kell 12:21 (UTC)

Mitme mõistega artikleid nimetatakse täpsustusleheks ja seetõttu oleks siia vaja ainult üldmõistet. Eraldi on vaja artikleid Štšedrovitski mäng ja Talgujad. Mõttetalgu meetoditest on (tulevad) eraldi artiklid ja siin selgitaks sõna kasutust Eestis. Hetkel on võimatu isegi interviki lingi lisamine (kui isegi oleks). Ja veel, välislinke artikli sees ei kasutata, selleks on alajaotus "välislingid". --Tiuks 18. juuli 2009, kell 14:52 (UTC)

Tublid inimesed! Ärge oma innukuses ajalugu päris olematuks muutke! Mõttetalgud ON 80-tel väljatöötatud meetod sõltumata sellest, kes ja kuidas seda sõna tänapäeval kasutab. Ega siis sõna "stsenaarium" sellepärast oma algset tähendust kaota, et seda on hakatud tuleviku-uuringutes teises tähenduses kasutama. Kuna ma tunnen seda algset ja tõelist mõttetalgute meetodit, siis mind häiris väga see, kui igasugu puldist kõnelemisega koosolekuid hakati mõttetalguteks nimetama. Selle vastu peaks siin võitlema, aga mitte ühte olemasolevat meetodit ära kustutada püüdma!

Ja veel üks märkus - Delfi meetod on tuleviku-uuringutes laialdaselt kasutatud meetod ja selle rangeks põhimõtteks on - vastupidiselt mõttetalgutele - kaasatud ekspertide täielik eraldatus ja anonüümsus. Seetõttu ei sobi Delfi meetod sulgudes toodud mõttetalgute meetodite näitena. Delfi meetodit on põhjalikult käsitlenud ja arendanud Osmo Kuusi Soomest. Ruuta Küttim 2.august 2009

Plaanitsesin Ruuta ettepaneku kohaselt koostada märkus Delfi meetodi eristamiseks teiste meetodite reas, mida rahvas MÕTTETALGU sõna alla paneb. Jäin seejuures kimbatusse. Mingis aspektis tuleks siis kõigi teiste meetodite juurde kirjutada märkus, et mis mõttes miski erineb. Varem olime vaielnud Jüri ja Valdoga - olin ette pannud koostada üldtabel, et "rahvas" saaks hõlpsasti eristada, et mis on Mõttetalgud ja mis on muu. Sellest vaidlusest jäi mulle meelde seisukoht, et Talgutesse süveneda soovivat "rahvast" hakkab tabel oma kindlapiirilisusega ahistama. Ise olen seisukohal, et kusagil siiski oleks tarvis esitada mingi kompaktne võrdlusmaterjal erinevatest meetoditest.--Agu Vissel 21. oktoober 2009, kell 07:10 (UTC)


Kas siit on muist materjali välja visatud? Andres 5. oktoober 2009, kell 16:27 (UTC)

Viskasin välja välislinke ja Vaata-ka-osas olevaid asju, kirjutasin viiteid ruumisäästlikumalt. Taivo 5. oktoober 2009, kell 22:26 (UTC)
Kronoloogiast viskasin välja mittemidagiütlevaid asju. Nüüd näen, et siit on veel tarvis materjali välja võtta, aga ma ei viitsi sellega tegeleda. Taivo 5. oktoober 2009, kell 22:31 (UTC)

Kas "Vaata ka" alla on mõistlik panna linke teistele vikidele?--WooteleF 7. oktoober 2009, kell 06:26 (UTC)

Ma ei tea, aga mina olen omaenese aruga käsitlenud seda kogu aeg mittemõistlikuna ja neid linke ära võtnud. Taivo 7. oktoober 2009, kell 10:41 (UTC)
Vaata ka on ainult eestikeelse viki jaoks (vähemalt minu ettekujutus), sest need on siselingid. Teiste viki linke otsitakse vasakult alajaotusest "teistes keeltes".
Sellised lingid võib asendada eestikeelsetega. Andres 7. oktoober 2009, kell 18:48 (UTC)