Arutelu:Kosmogoonia

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Siin artiklis tulebki rääkida vaid astrofüüsikast. Kosmogoonia on astronoomia osa. Kõik muu jama mis sa sinna tekitasid peab minema teistesse artiklitesse. Praegusel kujul tuleb artkkel kustutada, sest ta on desinformeeriv. Siim 18:25, 13 Sep 2004 (UTC)

Kosmogoonia (kr: maailma tekkimine) müüt, jutustus, või õpetus maailma tekkimisest.

Mütoloogias: Kosmogoonilised uskumused - Egiptuse kosmogoonia.

Teoloogia: Vana-Ida ja Paabeli kosmogooniad < Genesis.

Filosoofia: esimesed katsed maailma tekkimist loogiliselt põhjendada tegid Thales, Anaximandros, Herakleitos, Demokriitos, Epikuros. Nende arvates arenes maailm loomulikul teel kaosest ja maailma moodustavad osised on igavesed.

Astrofüüsika:


Lukustasin artikli, et kindlasti puhkevat redigeerimissõda ära hoida. Arvan, et selle artikli all tuleks rääkida teaduslikust kosmogooniast, set minu meelest Vikipeedia taotleb lugupidamist pigem arukate inimeste, kui kreatsionistide silmis. Siim 18:51, 13 Sep 2004 (UTC)

Ma ei saa aru, miks see, mis Leon kirjutas, jama on. Tõsi küll, jumalate põlvnemine ei ole kosmogoonia, vaid teogoonia. Andres 19:04, 13 Sep 2004 (UTC)
Minu meelest ei ole siin üldse kreatsionismi rõhutatud. Siin loetletud loodusfilosoofide õpetusi on raske pidada kreatsionistlikeks, ka hommikumaa vanad loodusmüüdid minu meelest päris kreatsionistlikud ei ole. Andres 19:07, 13 Sep 2004 (UTC)
Kas jama või mitte, see pole tähtis. Kosmogooniat mõistavad kõik terve mõistusega inimesed astronoomia osana, mis tegeleb universumi tekke ja arengu uurimisega. Sama jutu võib leida ka Võõrsõnade leksikonist, seda allikat oleme ju siiani autoriteetseks pidanud. Artikli päises võiks olla täpsustus ja link lehele, kus räägitakse kosmogoonia teistest tähendustest. Siim 19:13, 13 Sep 2004 (UTC)
Jah, see viimane on küll üks võimalus. Aga ei saa mööda minna tõsiasjast, et sõna tähendus on siiski ühtne: jutt on maailma (universumi, kosmose) tekkimisest, olgu see jutt siis mütoloogiline või teaduslik või ehk filosoofiline. Sellepärast võiks ehk pealkirja "Kosmogoonia" all mõistelist vahet mitte teha ning teha seda alles eraldi artiklites. Andres 19:30, 13 Sep 2004 (UTC)

Vaja teha artikkel Kosmogoonilised uskumused http://www.folklore.ee/tagused/nr1/fart.htm naine 00:29, 14 Sep 2004 (UTC)

Toimetajale: Kosmogoonia saab teha samaseelt KOSMOS´ega --Leon 12:33, 14 Sep 2004 (UTC)

Kas Sa, Leon, lepiksid niisuguse kompromissiga, et teeme selles vaimus artikli, nagu Sina tahad, pealkirja alla "Kosmogoonia (täpsustus)"? Andres 12:48, 14 Sep 2004 (UTC) JA, pole probleemi ~~
Kui ma õigesti aru saan kuuluvad viimased kolm sõna Leonile. Kui nii siis võib artiklilt kaitse maha võtta. Ma loodan, et sa oma sõnu ei söö, vastasel korral olen sunnitud artikli taas lukustama. Siim 16:38, 14 Sep 2004 (UTC)

Intervikid ei ole kõik täpsed. Näiteks saksa viki artiklis on juttu nii teaduslikust kui ka mütoloogilisest kosmogooniast. Interviki tuleks suunata alajaotusele. Andres (arutelu) 10. juuli 2012, kell 23:42 (EEST)[vasta]

Definitsioon[muuda lähteteksti]

Minu meelest selline sõnastus sobiks "kosmoloogiale".

Siin aga peaks olema "Päikesesüsteemi teket ja arengut käsitlev astronoomia haru". (Vt EE, astronoomileksikon)--Hirvelaid (arutelu) 10. oktoober 2015, kell 08:52 (EEST)[vasta]

Jah, kõige kitsamas tähenduses tegeleb teaduslik kosmogoonia ainult Päikesesüsteemi ja selle kehade tekke uurimisega. Aga seda mõistetakse sageli laiemalt, praegu on siin kõige laiem võimalik tähendus.
Siin tuleb mainida seda tähenduste erinevust.
Teaduslik kosmoloogia on kõigi Universumit kui tervikut (või ka multiversumit) puudutavate teaduslike küsimuste uurimine. Andres (arutelu) 10. oktoober 2015, kell 09:18 (EEST)[vasta]