Arutelu:Juhtimine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

vt ka eelnevat arutelu: http://et.wikipedia.org/wiki/Arutelu:Ettev%C3%B5tte_juhtimine

IMHO oleks siiski vajalik ka üldine artikkel: Juhtimine, kus oleks toodud kõige üldisem seletus - a la : inimeste ja/või protsesside suunamine/mõjutamine soovitud eesmärgi saavutamiseks, samuti ära toodud juhtimise eri tähendused:

  • leadership, guiding mõistes, eeskuju abil juhtimine
  • direction, control mõistes, autoriteedi abil juhtimine
  • administration mõistes, haldamine
  • government mõistes, riigihaldus ??
  • management mõistes - link kitsamale mõistele Juhtimine (mänedžment)
  • seadme, sõiguki juhtimine/opereerimine, juht kui sõiduauto operaator?
  • manipulation mõistes, halb varjund
  • conduction mõistes ??

jne ??

(P.S. lihtsalt jube kui palju eri tähendusi võib ühel sõnal olla)

Jah. Sellepärast siin ongi sulgudes täpsustus. Andres 08:25, 12 Jun 2005 (UTC)

Ah-jaa, juhtimist mänedžmendi tähenduses on kunagi nimetatud ka ohjamiseks. Andres 08:26, 12 Jun 2005 (UTC)
Võiks vahet teha juhtimisel ja valitsemisel. --Lulu 2. märts 2006, kell 10.33 (UTC)
Juhitakse protsesse. Valitsetakse olukordi. Jne. Võiks tutvuda juhtimisteooriatega jne. Praegu sellepärast "vilets". --Lulu 2. märts 2006, kell 14.09 (UTC)

Vaatasin läbi ka eelnevad kommentaarid ja tundub, et asja on vaja hoida lihtsamana. Lähtudes ühe artikli vajadusest pakuks sellist varianti:

Juhtimine - kui üldine mõise, a la (eelpool mainitud) inimeste ja/või protsesside suunamine/mõjutamine soovitud eesmärgi saavutamiseks.

Juhtimine jaguneks: 1) juhtimine - kui mehhanismide opereerimine (sh auto jne) 2) juhtimine - kui protsesside ja inimeste juhtimine (nt koosoleku juhtimine, kraavi kaevajate juhtimine jne) 3) juhtimine - kui organisatsioonide juhtimine.

Viimane /mis ilmselt pakubki rohkem tähelepanu/ jaguneks:

Ärijuhtimine - selle alla käiks ka ettevõtete juhtimine (millest enne arutelu), mänedzhment /sõna mida isiklikult ei tahaks üldse näha kirjakeelest, sest ärijuhtimine on selle sünonüüm üldiselt ja -juht kontekstis "projektijuht, avalike suhete juht", mitte projekti mänedzher/

Haldusjuhtimine - selle alla ka valitsemine public governance mõttes.

Poliitiline juhtimine- eestis aktuaalne vahet teha haldusjuhtimise ja poliitilise juhtimise vahel, nt vahe ministri kui juhi ja min. kantsleri kui juhi vahel

ja nii võiks jätkata, nt kolmanda sektori juhtimine jne...

Pakutud leadership ja autoriteedil põhinev juhtimine, manipulatsioon on pigem kas juhtimisvõtted või võimu allikad. Juhtimisest rääkides on manipulatsioon, autoriteet, karisma jne teatud juhi omadused või võtted mida ta kasutab.

Loomulikut võib vaielda lõputult. Minu variant jagab juhtimise kui tegevuse lähtuvalt sellest, mida juhitakse. Selles valguses ärijuhtimine on vaid ühte tüüpi organisatsioonide juhtimine, mitte aga juhtimise olemust määrav asi...

Kui tuleb rohelist tuld või konstruktiivset kriitikat, võin proovida luua ka artikli põhja, mida osalised redigeeriks. Samuti edasiviivaid artikleid nt "poliitiline organisatsioon" jne Wikitomcat 5. märts 2006, kell 23.56 (UTC)

Kui Sa arvad, et selle artiklis on juttu ärijuhtimisest (ja haldusjuhtimisest mitte), siis võid selle artikli teisaldada pealkirja "Ärijuhtimine" alla. Sellisel juhul teeksin ettepaneku, et pealkirja "Juhtimine" all oleks juttu organisatsioonide juhtimisest ning sõna "juhtimine" teised tähendused oleksid koos vastavate linkidega kirjas leheküljel Juhtimine (täpsustus). Andres 7. märts 2006, kell 04.23 (UTC)
Njah, praegune artikli põhi on täitsa ok arendamaks sellest põhiartiklit "juhtimine" organisatsioonide juhtimise mõistes. Nõus ka et juhtimine opereerimise mõttes võiks olla eraldi artikkel, nt "Juhtimine (mehhanismid)" vms. Minu mõttes on nii, et ärijuhtimine jt organisatsioonide juhtimised oleks üldartikli "juhtimine" sees. See ka tähendab, et artikli nimega "Ettevõtte juhtimine" tooks ka siia sisse juhtimisvõtete ossa. Ja eraldi, jätkuna tekivad artilid: Ettevõte, Avaliku sektori organisatsioon, poliitiline organisatsioon jne...
Seega veel 2 mõtet:
  • kuhu paigutada mõistet -juhtimine sisaldavad mõisted nagu "finantsjuhtimine" ja nt "projektijuhtimine" - mille eripära on selles, et tegu ei pruugi olla üldse inimkoosluste juhtimisega (erinevalt juhtimisvõtetest), vaid omaette mõistetega ja valdkondadega, mida tuleks lahti kirjutada. Kas samuti juhtimine (xxx) alla? ilmselt nii - sest nii on selgus majas.
  • jutu erinevates lähenemistest juhtimisele (nt üleminek inimeste juhtimisest protsesside juhtimisele) jt teooriaid konkreetsemalt võiks käsitleda eraldi artikkel, mis siis annaks ülevaate erinevatest koolkondadest jne...Wikitomcat 7. märts 2006, kell 12.30 (UTC)

Artiklist Planeerimine:

Juhtimise võib jagada neljaks:

1. planeerimine – eesmärkide püstitamine koos poliitika ja protseduuride kehtestamisega; planeerimise tulemusena tekib plaan ehk tegevuskava 2. organiseerimine – ülesannete grupeerimine, töökohtade arvu kavandamine ja otsustusõiguste jaotamine. Tulemuseks on organisatsiooni struktuur; 3. eestvedamine – missiooni ja visoooni sõnastamine, töötajate motiveerimine, meeskonna innustamine(juhtimine); 4. kontrollimine – tulemuste hindamine vastavalt kehtestatud standarditele ning eesmärkidele mittevastavate tegevuste korrigeerimine. Andres 15. november 2006, kell 18:46 (UTC)

=[muuda lähteteksti]

Juhtimisega (management) terminiga seonduv vaieldi eesti keeles selgeks 1970-ndate algul ja vaidlus kestis vähe hiljmegi (Leiman, Vooglaid, Üksvärav, Pärnits jt). Pole mõistlik omanimelisi termineid leiutada või juba määratletud termineid ümbermääratleda lihtsalt selle pärst, et sünniaasta hilisem. Veel oleks hea teada, et ingl.k. management on polüseemiline sõna. 2008-03-07 Jaak Hohensee, juhtimiskonsultant

Palun konkreetsemalt. Andres 7. märts 2008, kell 07:48 (UTC)

Kirjutasin esimese artikli juhtimise märksõna all. Kahjuks pole sellest enam jälgegi. Andres, kas eesti wikipedia on ÕSi versioon või midagi enamat? Kus saaks tutvuda Sinu CVga?

tervitab Jaak Hohensee

Vikipeedia ei ole ÕSi versioon, kuid minu vaidlustus põhineb ÕSil. Minu CV-ga tutvuda ei saa. Arutelu Vikipeedias põhineb argumentidel, mitte CV-l. Sellepärast palun esita võimalikult konkreetsed argumendid. Kui Sinu argumendid on veenvamad, siis neid arvestatakse. Andres 7. märts 2008, kell 09:14 (UTC)

Võtsin välja vikisõnaraamatusse kuuluva osa: (inglise keeles leadership varem kasutatud ka management, prantsuse keeles direction, saksa keeles leitung, soome keeles johtaminen, vene keeles управление). Taivo 25. oktoober 2011, kell 23:44 (EEST)

Veel juhtimisi[muuda lähteteksti]

Kas koorijuhtimine, näitejuhtimine paigutada siinse mõiste alammõisteteks või leheküljele juhtimine (täpsustus)? Adeliine 30. juuni 2017, kell 03:00 (EEST)

Mina lisaksin need täpsustuslehele. Finantsjuhtimine ka, isegi kategooria olemas. --Tiia (arutelu) 30. juuni 2017, kell 03:07 (EEST)
Need ei ole kindlasti mitte siinse alammõisted. Täpsustuslehele sobivad need minu meelest ainult "vaata ka" alla. Andres (arutelu) 30. juuni 2017, kell 06:19 (EEST)