Arutelu:Indeks (semiootika)

Selle lehekülje sisule puudub teiste keelte tugi.
Allikas: Vikipeedia

Peirce'il on indeks (nagu ka ikoon) märgi erijuhr, tõelise märgi (sümboli) kõdunud vorm. Andres 1. mai 2006, kell 06.20 (UTC)


Puudub artikkel Indeks. Andres 1. mai 2006, kell 06.20 (UTC)

ei mõista, miks kustutatud[muuda lähteteksti]

Indeksiaalsed suhted on ka signaalid, näiteks janu.

ma ei mõista, miks see lause on kustutatud. ilmekas näide. viite võiks muidugi taha otsida. Ohpuu 2. märts 2010, kell 14:14 (UTC)

Sest janu on vajadus, vajadusi ei ole aga põhjust pidada üldiselt indeksiteks. Teiseks ei ole küll semiootikas üldiselt omaks võetud, et signaalid peaksid indeksid olema. --90.190.45.158 2. märts 2010, kell 14:36 (UTC)
nojah, aga mida sa mõtled selle all, et semiootikas pole yldiselt omaks võetud? isegi Peirce pole semiootikas yldiselt omaks võetud, suur osa Euroopat tarvitab Saussure'i-põhiseid lahendusi. praegu pole artikli juures yhtegi viidet, mõne võiks lisada.
aga asja juurde: kas janu on siis symbol või ikoon? kui karu kyynejäljed puu peal osutavad indeksaalselt karu mõõtmeid, siis kas janu ei osuta indeksaalselt vedelikupuudusele? ma mõistan, et janu kuulub vahest pigem esmasuse valda. mõistagi, signaalidel (nagu ka kõikidel teistel märkidel) on mõistagi olemas kolmasuse ja esmasuse mõõde.
olen siiralt tänulik, et Peirce'i teooria yle arutada saab (jätkakem, äkki ärgitab see meid yha rohkemaid artikleid kirjutama-parandama). aga artiklit võiks pigem pikemaks kirjutada, kui lyhemaks teha, viiteid ja näiteid lisada.
see signaalide jutt lõhnab väga Sebeoki järgi, tal oli märkide jaotus kuueks – lisas Peirce'i ikoon-indeks-symbol-kolmikjaotusele veel kolm, yks neist oli signaal. kas Peirce'il signaal ka midagi tähendab? Ohpuu 2. märts 2010, kell 14:45 (UTC)