Arutelu:Gregoriuse kalender

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kuna artikkel on heaks artikliks valitud siis oleks mul vist tagumine aeg oma kriitikaga lagedale tulla. Oma poolthäält ma ju ei andnud (1) ja seda sellel põhjusel, et minu arvates peaks põhjalikumalt kajastama (eraldi alateemana) seda, kuidas Eestis sellele kalendrile üle mindi. Kuigi ma oleks pidanud seda juba varem mainima.
Eesti on ju üks selline imelik paik, et siin on seda ajaarvamist tavatult palju muudetud. Kui Gregoriuse kalendrit Euroopa riikides vastu võtma hakati siis kuulus Lõuna-Eesti Poola koosseisu ja seal võeti see vastu!, samal ajal kui Rootsi käes olnud Põhja-Eestis ajaarvamine ei muutunud. Kui võim Lõuna-Eestis samuti Rootsi kätte läks siis saabus sinna uus(ehk vana) kalender. Samas selle võimuvõitluse ajal käisid erinevad Eesti osad korduvalt käest kätte ja see tingis pideva kalendrimuutmise. Siis olla vist isegi dokumentidele mitu eri kuupäeva paraleelselt alla kirjutatud (nii uue kui vana kalendri järgi). Põhjasõja päevil oli jälle segadus kalendriga lahti läinud, sest siis oli Rootsis oma Rootsi kalender ja Venemaa jälgis endiselt vana kalendrit. Seda käike peaks aga vähe pikemalt lahti kirjutama. iffcool 22. september 2008, kell 22:47 (UTC)

Tegin eraldi alajaotuse artikli Kalendrireform teksti pisut modifitseerides. Võid sinna täiendusi teha, aga Rootsi kalendrit ei ole siin kohane mainida, sest see ei puuduta artikli teemat.
Tegelikult peaks kogu rakendamise osa olema üksikasjalikum. Andres 23. september 2008, kell 06:12 (UTC)
Kohe hulga asjalikum nüüd.
Ainult, et Liivimaa piire peaks vist täpsustama, kuna antud territoorium on eri ajaperioodidel muutunud. Põhja-Eesti oli siis ju Rootsi ja Saaremaa kuulus tollel ajal Taani võimu alla. iffcool 23. september 2008, kell 07:55 (UTC)
Tegin täpsustusi. Andres 23. september 2008, kell 08:08 (UTC)

See kohutas inimesi. Kirikut süüdistati inimeste elust päevade varastamises. Minu arust oli see kuidagi seotud palkade ja üüridega: palka maksti päevakaupa, aga üüre kuukaupa. --Ido10 24. november 2010, kell 14:00 (EET)

usun, aga viiteid ikkagi pole. vv