Arutelu:Barokk (muusika)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kustutasin lehekülje Barokk (muusika). Aga võib-olla peaks artikli pealkiri ikkagi olema Barokkmuusika? Andres 13. oktoober 2008, kell 18:46 (UTC)

Kõik teised artiklid on kujul Romantism (muusika) jne. Topelt artikleid ka pole mõtet teha. Adeliine 13. oktoober 2008, kell 18:59 (UTC)

Me oleme selle üle arutanud ja vist jäime selle juurde, et põhiartikkel on barokkmuusika. Ajastute ja stiilide osas olen niipalju targemaks saanud, et barokk on nii stiil kui ka ajastu. --Tiuks 13. oktoober 2008, kell 19:23 (UTC)
Ka mulle tundub, et "barokkmuusika" on parem pealkiri. Kui see pealkiri jääb, tuleb ümbersuunamine taastama. "Romantiline muusika" ja eriti "klassikaline muusika" ei ole nii ühemõttelised määratlused, sellepärast ongi pealkirjad teistsugused. Andres 13. oktoober 2008, kell 19:53 (UTC)
Samamoodi sobiks minu meelest Renessanssmuusika. Andres 13. oktoober 2008, kell 19:53 (UTC)
Sobib küll. --Tiuks 13. oktoober 2008, kell 20:00 (UTC)

Teisaldasin siiski tagasi pealkirja alla Barokk (muusika), sest barokk, erienavalt näiteks renessansist, on muusikastiil. Sõna barokkmuuusika viitaks pigem barokkstiilis loodud muusikale ning selle alla võiks paigutada ainult heliteoste loendi.--Andrus Kallastu (arutelu) 6. august 2018, kell 20:14 (EEST)

17. sajandi alguses toimus Euroopa muusikas suur pööre. Tüüpiline renessanssmuusika ei olnud mõeldud lihtsalt kuulamiseks, vaid oli liturgilise eesmärgiga, tantsumuusika või kooslaulmiseks mõeldud seltskonnalaul. Barokiajastul hakati looma teoseid ka ainult kuulamiseks. Tekkisid esimesed elukutselised muusikud, professionaalsed kapellid, kujunesid välja esimesed instrumentaalmuusikažanrid. Algas solistilise vokaal- ja instrumentaalmuusika võidukäik, barokk oli virtuoosse soololaulu kuldajastu. Polüfooniline muusika oli oma kõrgtasemel, selle asemele hakkas tulema monoodia. Barokkmuusika helikeel on eriskummaline, ülepaisutatud, rõhutatult kaunistuslik, efektne ja emotsionaalne. Püüti imiteerida loodust ja inimtundeid. Armastati tempo- ja dünaamikakontraste. Nii vokaal- kui instrumentaalteoste harmoniseerimisel kasutati valdavalt generaalbassi tehnikat, seepärast on barokki nimetatud ka generaalbassi ajastuks. See jutt ei ole otseselt vale, kuid on veidi liiga pika puuga üle nurkade. Infoväärtusega teksti võib täpsustatud kujul sobivatesse kohtadesse tagasi tõsta.--Andrus Kallastu (arutelu) 7. august 2018, kell 23:31 (EEST)

Kõike nimetati kokkuvõtlikult klaviirimuusikaks. Erandiks oli orel. Mõiste 'klaviirimuusika' on tänapäevane väljamõeldis ja lisaks veel terminina vähemalt eesti keeles ebaõnnestunud (klaviir tähendab eesti keeles klaverikoondist). Kui seda 'klaviirimuusika' teemat tahta rohkem lahata, tuleks seda teha täpsemalt.--Andrus Kallastu (arutelu) 7. august 2018, kell 23:51 (EEST)